Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Face the Sex


Zwalczać przemoc seksualną przez edukację

Face the Sex to osiem licealistek mieszkających w Białymstoku. Udzielają się społecznie, niektóre działają jako aktywistki klimatyczne. Podczas pewnego poimprezowego poranka przy herbacie zaczęły rozmawiać o tym, jak wiele razy ich granice zostały przekroczone „Wiedza, że każda z nas przeżyła jakąś formę molestowania seksualnego była zarazem przerażająca i w jakiś sposób uspokajająca. Nie byłyśmy same w tym wszystkim. W pewnym momencie jedna z nas powiedziała, że musimy coś z tym zrobić, nawet w mikroskali. Postanowiłyśmy zwalczać przemoc seksualną przez edukację”, mówią dziewczyny. Tak narodził się pomysł na Face the Sex.

Zdjęcie 6 dziewczyn patrzących w obiektyw na tle jasnej ściany

 

„Podstawa programowa ani popkultura nie dają nam wiedzy, czym jest dobry i bezpieczny seks”

Dziewczyny widzą potrzebę edukacji seksualnej wśród rówieśników. W mieście nie ma takich inicjatyw, a seks jest tematem tabu. Chcą, żeby ich młode osoby były świadomego, czym jest bezpieczny seks, świadoma zgoda, slutshaming czy molestowanie seksualne. „Podstawa programowa tego nam nie zapewnia, główny nurt popkultury wypacza obraz seksu. Chciałybyśmy wywołać dyskusję publiczną o potrzebie edukacji seksualnej w naszym mieście. Wiemy, że trzeba przełamać tabu”, mówią.

 

Dwudniowy festiwal edukacji seksualnej w Białymstoku

W ramach minigrantu Face the Sex zorganizował 10 spotkań online z ekspertkami i ekspertami, które dotyczyły m.in. świadomej zgody, zdrowia intymnego, profilaktyki HIV, przemocy wobec kobiet, heteronormy, metod antykoncepcji oraz bezpieczeństwa na imprezach. Poniżej jeden z wykładów – kilka innych jest dostępne na kanale YouTube grupy.

„Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie miało swój udział w przełamywaniu tabu na temat edukacji seksualnej. Jesteśmy dumne z tego, że stworzyłyśmy materiały, z których mogą korzystać osoby potrzebujące wiedzy”, mówią aktywistki.

 

 

 

Kwota dotacji: 3 630 zł