Face the Sex

Białystok

Zwalczać przemoc seksualną przez edukację

Face the Sex to osiem licealistek mieszkających w Białymstoku. Udzielają się społecznie, niektóre działają jako aktywistki klimatyczne. Podczas pewnego poimprezowego poranka przy herbacie zaczęły rozmawiać o tym, jak wiele razy ich granice zostały przekroczone „Wiedza, że każda z nas przeżyła jakąś formę molestowania seksualnego była zarazem przerażająca i w jakiś sposób uspokajająca. Nie byłyśmy same w tym wszystkim. W pewnym momencie jedna z nas powiedziała, że musimy coś z tym zrobić, nawet w mikroskali. Postanowiłyśmy zwalczać przemoc seksualną przez edukację”, mówią dziewczyny. Tak narodził się pomysł na Face the Sex.

Zdjęcie 6 dziewczyn patrzących w obiektyw na tle jasnej ściany

 

„Podstawa programowa ani popkultura nie dają nam wiedzy, czym jest dobry i bezpieczny seks”

Dziewczyny widzą potrzebę edukacji seksualnej wśród rówieśników. W mieście nie ma takich inicjatyw, a seks jest tematem tabu. Chcą, żeby ich młode osoby były świadomego, czym jest bezpieczny seks, świadoma zgoda, slutshaming czy molestowanie seksualne. „Podstawa programowa tego nam nie zapewnia, główny nurt popkultury wypacza obraz seksu. Chciałybyśmy wywołać dyskusję publiczną o potrzebie edukacji seksualnej w naszym mieście. Wiemy, że trzeba przełamać tabu”, mówią.

 

Dwudniowy festiwal edukacji seksualnej w Białymstoku

W ramach minigrantu Face the Sex zorganizuje dwudniowe wydarzenie dotyczące edukacji seksualnej z wykładami, dyskusjami, warsztatami i pokazami filmowymi. Dziewczyny kierują swoją akcję głównie do licealistów i licealistek, choć wszystkie zainteresowane osoby (powyżej 15 lat) są mile widziane.
„Cały czas się uczymy. Na pewno na którymś etapie coś nam nie wyjdzie – jesteśmy przygotowane na ewentualne porażki. Wiemy też, że mogą pojawić się sytuacje kryzysowe”, mówią dziewczyny. „Staramy się siebie wspierać we wszystkich działaniach i trudności nie są tu wyjątkiem”, dodają.

 

Kwota dotacji: 3 630 zł

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw