Bohynie

Makowa

„Bliska jest nam dzika przyroda i nie możemy bez niej żyć. Widzimy tożsamość przemocy, jaką władza i kapitalizm popełnia zarówno wobec przyrody, jak i wobec kobiet”

O grupie

Bohynie to feministyczny kolektyw stworzony przez kobiety działające wspólnie m.in. w Inicjatywie Dzikie Karpaty. Jego członkinie organizują się, widząc potrzebę wzmocnienia aktywistek ekologicznych – mimo, że jest ich więcej niż mężczyzn, to ci drudzy częściej bywają liderami. Jednocześnie Bohinie widzą różnice w charakterze działań, które inicjują osoby różnych płci w ruchu ekologicznym. Wychowały się słuchając, że to mężczyźni mają poważną merytoryczną wiedzę, operują twardymi faktami, a ich przeciwieństwem są „emocjonalne” – w domyśle kobiece – wypowiedzi. Bohynie chcą z pełną mocną chronić Puszczę Karpacką, robiąc to empatycznie, pokojowo, z wiarą i czułością.

„Możemy być głosem przyrody. Chcemy przekazać naszą czułą i ekofeministyczną perspektywę innym osobom”

Losowy kadr, kawałek mapy Turnicki Park, obcięte sylwetki osób, narty, kwiaty

O działaniu

Członkinie kolektywu przeprowadzą „Akademię Bohyń”, podczas której będą realizować działania wzmacniające swoją grupę oraz zgłębiać dziewczyńską stronę aktywizmu ekologicznego. Każda z nich wzbogaci przebieg spotkania swoimi umiejętnościami. Zaplanowały m.in. wędrówkę Szlakiem Bohyń, warsztaty improwizacji aktorskiej, tworzenie protest songu i filmów dotyczących ochrony Puszczy Karpackiej. Inspirując się bieszczadzkimi bohiniami napiszą też baśniowe opowieści o członkiniach grupy.

Kwota grantu: 4 900 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw