Autism WenDo

Opole

Siostrzeństwo, współpraca, empowerment

Autism WenDo to trzy kobiety, które łączy feminizm i koleżeństwo. Gośka jest trenerką WenDo, Ewa i Aśka to samorzeczniczki w spektrum, od lat działające w społeczności osób autystycznych. Spotkały się podczas akcji One Billion Rising: „przyszły wtedy cztery czy pięć osób, więc nietrudno było nawiązać kontakt”, śmieje się Asia. Od kilku lat współpracują, działając w duchu feministycznych wartości: siostrzeństwa, współpracy, empowermentu. Teraz chcą dostosować metodę WenDo do potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Rysunek trzech uśmiechniętych twarzy na granatowym tle z napisem Autism Wendo i odciskiem dłoni

 

„Niemal każdego dnia spotykamy zranione i doświadczone przemocą autystyczne dziewczyny. To się musi zmienić!”

Aśka, Gośka i Ewa wiedzą zarówno z badań, jak i z własnego doświadczenia, że kobiety autystyczne są szczególnie mocno narażone na przemoc – często mają trudność w rozpoznaniu przemocowych intencji, doświadczają głębokiej samotności i z tego powodu wchodzą w relacje, w których są wykorzystywane. Sprzyja temu socjalizacja do posłuszeństwa: „od wczesnego dzieciństwa dziewczynki w spektrum są karcone z powodu swojej odmienności, uczone spełniania oczekiwań”, wyjaśniają członkinie grupy. „Każda z nas, niemal każdego dnia, spotyka zranione i doświadczone przemocą autystyczne dziewczyny. To się musi zmienić!”.

 

WenDo bardziej dostępne i skuteczne

W ramach minigrantu grupa opracuje wskazówki do pracy z osobami w spektrum dla trenerek feministycznej samoobrony i asertywności WenDo. Jak zauważają członkinie grupy, choć WenDo wydaje się świetnym narzędziem wsparcia kobiet w spektrum, to wymaga dostosowania do ich potrzeb. „Wiem z własnego doświadczenia, że nie wszystkie techniki WenDo sprawdzają w takich sytuacjach – praca z wizualizacjami, bliski kontakt fizyczny z obcymi ludźmi…”, mówi Asia. „Działania w przestrzeni kultury pokazują jednak, że można wiele zrobić, by takim trudnościom przeciwdziałać. Nie może być tak, że cechy rozwojowe uniemożliwiają korzystanie z obszarów życia dostępnych innym kobietom!” – mówi grupa.

Dziewczyny zorganizują warsztat testujący, zbiorą opinie i odczucia uczestniczek i opracują na tej podstawie broszurę dla trenerek WenDo. Wierzą, że w ten sposób wypełnią lukę i stworzą skuteczne narzędzie zapobiegania przemocy wobec dziewcząt, kobiet i osób niebinarnych w spektrum autyzmu.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw