Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Autism WenDo


Siostrzeństwo, współpraca, empowerment

Autism WenDo to trzy osoby, które łączy feminizm i koleżeństwo. Gośka jest trenerką WenDo, Ewa i Aśka to samorzeczniczki w spektrum, od lat działające w społeczności osób autystycznych. Spotkały się podczas akcji One Billion Rising: „przyszły wtedy cztery czy pięć osób, więc nietrudno było nawiązać kontakt”, śmieje się Asia. Od kilku lat współpracują, działając w duchu feministycznych wartości: siostrzeństwa, współpracy, empowermentu. Jako Autism WenDo działają, żeby zwiększyć dostępność do feministycznej samoobrony dla osób w spektrum autyzmu.

Rysunek trzech uśmiechniętych twarzy na granatowym tle z napisem Autism Wendo i odciskiem dłoni

 

„Niemal każdego dnia spotykamy zranione i doświadczone przemocą autystyczne dziewczyny. To się musi zmienić!”

Aśka, Gośka i Ewa wiedzą zarówno z badań, jak i z własnego doświadczenia, że kobiety autystyczne są szczególnie mocno narażone na przemoc – często mają trudność w rozpoznaniu przemocowych intencji, doświadczają głębokiej samotności i z tego powodu wchodzą w relacje, w których są wykorzystywane. Sprzyja temu socjalizacja do posłuszeństwa: „od wczesnego dzieciństwa dziewczynki w spektrum są karcone z powodu swojej odmienności, uczone spełniania oczekiwań”, wyjaśniają członkinie grupy. We wniosku o minigrant napisały: „Każda z nas, niemal każdego dnia, spotyka zranione i doświadczone przemocą autystyczne dziewczyny. To się musi zmienić!”.

 

WenDo bardziej dostępne i skuteczne

W ramach minigrantu grupa przeprowadziła badanie potrzeb osób w spektrum, a na jego podstawie – przygotowała wskazówki dla trenerek WenDo dotyczące dostosowania warsztatu dla kobiet z autyzmem. „Wiem z własnego doświadczenia, że nie wszystkie techniki WenDo sprawdzają w takich sytuacjach”, mówi Asia. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety zawierającej nagrania wideo i audio przykładowych ćwiczeń i zadań wykorzystywanych w czasie treningu WenDo – udało się zebrać wypowiedzi 59 osób z diagnozą lub autodiagnozą spektrum!

Dziewczyny wierzą, że broszura ze wskazówkami dla trenerek WenDo wypełni ważną lukę i pozwoli stworzyć skuteczne narzędzie zapobiegania przemocy wobec dziewcząt, kobiet i osób niebinarnych w spektrum autyzmu.

Pierwsza strona zadrukowanej broszury – widoczny tytuł Autism WenDo. Przemoc wobec autystycznych kobiet i dziewczyn jest faktem, czarno-białe zdjęcie – widoczna część twarzy osoby z zamkniętym okiem oraz czarna grafika – wiele sylwetek osób i kobiet.

(po kliknięciu w obrazek możesz pobrać broszurę ze wskazówkami)

 

Kwota dotacji: 4 400 zł