Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny
Chcesz przekazać swoje 1,5%?

Chcesz przekazać swoje 1,5%?

Składając PIT możesz przekazać 1,5% podatku na wybraną przez siebie organizację społeczną. Jeśli tego nie zrobisz, kwota ta zostanie w budżecie państwa. Zachęcamy do wpłat na rzecz FemFundu i feministycznej zmiany w Polsce! Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Czym jest 1,5% podatku?

Co roku ponad 20 mln osób w Polsce odprowadza podatek od swoich dochodów. Te pieniądze trafiają do budżetu państwa. Można jednak część przekazywanego podatku (1,5%) przeznaczyć dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Na przykład takiej jak Fundusz Feministyczny.

 

Komu mogę przekazać 1,5% podatku?

Listę wszystkich organizacji, które mają status organizacji pożytku publicznego, znajdziesz w rządowym rejestrze: niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/. Fundusz Feministyczny uzyskał ten status w 2023 roku, dlatego zachęcamy Cię, by przekazać nam swoje 1,5%. Jako organizacja pożytku publicznego mamy dodatkowe obowiązki sprawozdawcze, które zapewniają transparentność w zakresie np. gospodarowania przychodami.

 

Dlaczego warto przekazać 1,5% na Fundusz Feministyczny?

Od 6 lat wspieramy osoby takie jak Ty – mamy, pracownice, kobiety 65+, osoby LGBTQ, kobiety z niepełnosprawnościami, opiekunki, sportowczynie, kobiety mieszkające na wsi, w małych miejscowościach i dużych miastach, uchodźczynie, migrantki, aktywistki. Przekazując nam 1,5% podatku, budujesz razem z nami lepszy świat. Świat, w którym każda osoba żyje pełnią praw, jest wolna i bezpieczna. Świat, w którym Ty żyjesz pełnią praw, jesteś wolna i bezpieczna! Dlatego zachęcamy – tym razem postaw na siebie.

Podaruj nam 1,5% swojego podatku <3 Wystarczy, że rozliczając PIT, wpiszesz nasz numer KRS:0000714824 oraz kwotę, jaką chcesz nam przekazać.

 

Jak przekazać 1,5% podatku?

Żeby przekazać nam 1,5%, musisz podać tę informację w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Pamiętaj, że nie wiąże się to dla Ciebie z żadnym dodatkowym kosztem.

Jeśli rozliczasz się online z bezpłatną usługą Twój e-PIT:

 1. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego przez profil zaufany lub aplikację mObywatel. Możesz też zalogować się danymi z zeznania PIT w poprzednim roku.
 2. W zakładce Twój e-PIT na głównym ekranie zobaczysz pole „Przekaż 1,5% podatku”.
 3. Żeby przekazać 1,5% podatku na Fundusz Feministyczny, kliknij „wybierz organizację” i wyszukaj nasz numer KRS 0000714824. Kwota 1,5% wyliczy się automatycznie.
 4. Nie wpisuj żadnego celu szczegółowego – zostaw to pole puste.
 5. Na końcu zaznacz „Wyrażam zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku” – dzięki temu dowiemy się, że nas wspierasz! Jeśli wolisz zachować anonimowość, zostaw to pole puste.
 6. Sprawdź poprawność pozostałych danych. Możesz też dodać ulgi, z których chcesz skorzystać. Jeśli coś zmieniasz, kliknij „Zapisz zmiany”.
 7. Kliknij „Akceptuj i wyślij”, by wysłać deklarację PIT do urzędu. Gotowe! Dziękujemy, że wspierasz FemFund <3

Jeśli rozliczasz się na papierowym formularzu lub e-deklaracji (aktywny PDF):

 1. Jesteś osobą fizyczną i składasz formularz PIT-37?
  Przejdź do części L. W rubryce 147 wpisz KRS Funduszu Feministycznego (0000714824), a w 148 podaj kwotę 1,5% podatku – musisz wyliczyć ją samodzielnie.
  W polu 149 „cel szczegółowy” nie wpisuj nic. Zaznacz okienko w rubryce 150 „Wyrażam zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku”, jeżeli chcesz, żebyśmy dowiedziały się o tym, że nas wspierasz! Jeśli chcesz zachować anonimowość, zostaw to pole puste.
 2. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i składasz formularz PIT-36?
  Przejdź do części S. W rubryce 500 wpisz KRS Funduszu Feministycznego (0000714824), a w 501 podaj kwotę 1,5% podatku – musisz wyliczyć ją samodzielnie.
  W polu 502 „cel szczegółowy” nie wpisuj nic. Zaznacz okienko w rubryce 503 „Wyrażam zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku”, jeżeli chcesz, żebyśmy dowiedziały się o tym, że nas wspierasz! Jeśli chcesz zachować anonimowość, zostaw to pole puste.

 

Do kiedy mogę przekazać 1,5% podatku?

Możesz przekazać 1,5% swojego podatku do 30 kwietnia 2024 roku, czyli do końca terminu na rozliczenie z urzędem skarbowym. Jeśli rozliczysz podatek po terminie, niestety Twój 1,5% nie zostanie przekazany organizacji – trafi wtedy do budżetu państwa.

 

Chcę zmienić organizację, której przekazuję. 1,5% podatku. Jak to zrobić?

Jeśli w ubiegłym roku wskazał_ś jakąś organizację OPP w rozliczeniu podatkowym przez portal e-Urzędu Skarbowego, to dane tej organizacji zaciągną się automatycznie do tegorocznego zeznania podatkowego. Żeby zmienić wspieraną organizację i przekazać 1,5% podatku na FemFund, musisz zmienić numer KRS na numer Funduszu: 0000714824.

Jeśli rozliczał_ś się papierowo lub przez samodzielnie wypełnioną deklarację (aktywny PDF), to musisz w każdym roku wpisać dane ponownie – dane z poprzedniego roku nie zaciągną się automatycznie.

 

Czy 1,5% podatku jest potrącany z należnego mi zwrotu (nadpłaty)?

Nie, przekazanie 1,5% podatku nie wpływa w żaden sposób na wysokość należnego Ci zwrotu.

 

Czy jako firma mogę przekazać 1,5% podatku organizacji OPP?

Tak, możesz przekazać nam 1,5% podatku, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i korzystasz z 19% stawki podatku.

 

Czy jako osoba na emeryturze lub rencie mogę przekazać 1,5% podatku organizacji OPP?

Tak, możesz przekazać nam 1,5% podatku, jeśli jesteś na emeryturze lub rencie. Choć nie masz obowiązku składania zeznania podatkowego (robi to za Ciebie ZUS), to możesz złożyć bardzo krótki i prosty formularz PIT-OP, w którym wskażesz, że chcesz przekazać 1,5% na organizację pożytku publicznego. Zachęcamy Cię do wsparcia Funduszu Feministycznego – wpisz nasz numer KRS:0000714824.

 

Czy są sytuacje, w których nie mogę przekazać wam 1,5% podatku?

Niestety nie możesz przekazać 1,5% swojego podatku, jeśli:

 • Nie płacisz podatku dochodowego (np. nie masz żadnych dochodów lub są one zwolnione z podatku, bo nie przekraczasz określonej ustawowo kwoty);
 • Płacisz podatki poza Polską;
 • Nie zapłacisz Urzędowi Skarbowemu niedopłaty wynikającej z Twojego zeznania podatkowego lub zrobisz to po terminie – w takiej sytuacji Twój 1,5% trafi do budżetu państwa.

 

W jakim terminie organizacja dostanie pieniądze z 1,5% na swoje konto?

Jako organizacja otrzymamy Twoją wpłatę z 1,5% w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania.

 

Nie mogę przekazać Wam 1,5%, ale chcę Was wspierać. Jak mogę to zrobić?

Zachęć bliskie osoby, znajomych, rodzinę, by wskazali nas jako OPP w swoim zezaniu podatkowym. Z badań wynika, że najczęściej w wyborze tej organizacji kierujemy się opinią bliskich.

Możesz też ustawić stałą wpłatę na FemFund i dołączyć do społeczności darczyń i darczyńców na dłużej! Więcej informacji znajdziesz tu: femfund.pl/wsparcie.