Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Pogotowie Feministyczne

Formy współpracy z FemFundem zależą od potrzeb grup i organizacji

Dla grup lub organizacji, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):

Dla grup lub organizacji, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:

Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):

Dla grup lub organizacji, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:

Pogotowie Feministyczne

Pogotowie Feministyczne FemFundu to prosty mechanizm, pozwalający ekspresowo uruchomić pieniądze. O tym, czy organizacja/grupa otrzymała grant, dowiaduje się maks. 7 dni roboczych po złożeniu wniosku. Pilne granty można przeznaczyć na działanie w nowych, nieprzewidzianych okolicznościach.

Jak zdobyć grant?

Sprawdź, czy spełniacie kryteria

Zwróćcie uwagę na warunki zgłoszenia do Pogotowia i rodzaj działań, które ono wspiera, w Regulaminie

Złóż
wniosek

Krótko opiszcie waszą nagłą potrzebę lub szansę. Możecie też wskazać osobę polecającą, która wzmocni wasze zgłoszenie

Omów z nami wasze potrzeby

Spotkajcie się z nami, abyśmy mogły lepiej zrozumieć sytuację, w której chcecie zadziałać, i na tej podstawie podjąć decyzję

Odbierz grant interwencyjny

Podpiszcie umowę w trybie pilnym. Kasę otrzymacie maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku. I już możecie działać. Powodzenia!

Pogotowie Funduszu Feministycznego odpowiada na charakter feministycznego aktywizmu, dziejącego się 24 godziny na dobę i często obciążającego. Jest dostępne, kiedy trzeba szybko zareagować na nieplanowaną sytuację. Pogotowie wspiera aktywistki, aby miały środki na zmierzenie się z sytuacją kryzysową, aby mogły zapewnić sobie bezpieczeństwo i zadbać o dobrostan. Może także być wykorzystane, gdy otwiera się niepowtarzalna szansa na wprowadzenie feministycznej zmiany. Dlatego działa zawsze.

Jakie grupy wspieramy:

Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać inicjatywy/grupy/organizacje, które działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.

Z grantów mogą korzystać grupy i organizacje, które utożsamiają się z ruchem feministycznym, opartym na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności.

Ważne jest dla nas wspieranie grup/organizacji, zrzeszających i działających na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację.

Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.

Do zgłaszania swych potrzeb do Pogotowia zachęcamy grupy działające na zasadach samoorganizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując.

Prowadzenie niestandardowych feministycznych działań i nowe podejście do rozwiązywania różnych problemów są dodatkowym atutem.

Zasady działania Pogotowia Feministycznego:

Jeśli potrzebujecie kasy właśnie teraz, aby zmierzyć się z kryzysową lub niespodziewaną sytuacją lub odpowiedzieć na nową szansę – Pogotowie jest dla Was.

Nabór wniosków trwa bez przerwy, cały rok. Na każdy kwartał przeznaczamy określoną pulę pieniędzy do wykorzystania i przyznajemy granty aż do wyczerpania środków.

Jeśli pula środków na dany kwartał się wyczerpie, to znajdziecie tutaj taką informację, a formularz będzie nieaktywny.

Zapoznajcie się z warunkami zgłaszania swych potrzeb do Pogotowia, priorytetami Funduszu, a także ze wzorem wniosku w formacie docx i pdf. Zgłoszenia przyjmujemy za pomocą formularza on-line pod adresem spolecznosc.femfund.pl/form/wniosek-pogotowie

 

Zasady działania Pogotowia Feministycznego – docx (25 KB)
Zasady działania Pogotowia Feministycznego – pdf (105 KB)

 

Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – docx (23 KB)
Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – pdf (101 KB)

Uwaga! Powyższy wniosek zamieszczamy tylko informacyjnie.

 

Jeśli z powodów bezpieczeństwa nie chcecie wysyłać wniosku przez formularz internetowy, możecie przekazać go nam poprzez wiadomość e-mail szyfrowaną kluczem PGP. Napiszcie w tej sprawie do nas na granty@femfund.pl lub zadzwońcie pod numer 666 647 001. Możecie się z nami skontaktować także na etapie pisania wniosku, gdybyście miały pytania lub wątpliwości.

Warunki zgłoszenia:

Możecie zgłosić się do Pogotowia, jeśli musicie pilnie wykonać inicjatywy feministyczne.

W naszym rozumieniu działanie jest pilne, jeśli:

  • wynika z nowej, niespodziewanej sytuacji (może to być zarówno odpowiedź na negatywne zdarzenia, np. zagrożenie bezpieczeństwa kolektywu/organizacji, nagłe pogorszenie sytuacji jakiejś społeczności, jak i nieoczekiwana szansa na działanie, np. chęć wykorzystania momentu, gdy uwaga mediów skierowana jest na feministyczne, zwykle pomijane tematy),
  • wymaga podjęcia szybko, w krótkim czasie, aby doprowadzić do ważnej feministycznej zmiany (np. dot. sytuacji konkretnego kolektywu/organizacji, grupy osób doświadczających jakiejś formy opresji, np. osób uchodźczych, całego społeczeństwa).

Oba kryteria muszą być spełnione.

Więcej informacji…

na temat ubiegania się o grant Pogotowia Feministycznego, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na naszej podstronie Masz pytanie?

Dowiecie się tam m.in. o:

  • procesie zgłaszania swoich potrzeb do Pogotowia Feministycznego;
  • sposobie i czasie przyznawania grantów;
  • rozliczaniu grantu.