Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Pogotowie Feministyczne

Formy współpracy z FemFundem zależą od potrzeb grup i organizacji

Dla grup lub organizacji, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):

Dla grup lub organizacji, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:

Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):

Dla grup lub organizacji, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:

Pogotowie Feministyczne

Pogotowie FemFundu to prosty mechanizm, pozwalający ekspresowo uruchomić pieniądze na działanie w nowych, nieprzewidzianych okolicznościach. To kasa, która jest potrzebna właśnie TERAZ, aby zmierzyć się z kryzysową lub niespodziewaną sytuacją. Bo feminizm to pilna sprawa!

 

Jak zdobyć grant?

Sprawdź, czy spełniacie kryteria

Zwróćcie uwagę na warunki zgłoszenia do Pogotowia i rodzaj działań, które ono wspiera, w Regulaminie

Złóż
wniosek

Krótko opiszcie waszą nagłą potrzebę lub szansę. Możecie też wskazać osobę polecającą, która wzmocni wasze zgłoszenie

Omów z nami wasze potrzeby

Spotkajcie się z nami, abyśmy mogły lepiej zrozumieć sytuację, w której chcecie zadziałać, i na tej podstawie podjąć decyzję

Odbierz grant interwencyjny

Podpiszcie umowę w trybie pilnym. Kasę otrzymacie maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku. I już możecie działać. Powodzenia!

Pogotowie Feministyczne wspiera pilne działania na rzecz praw kobiet, osób niebinarnych, transpłciowych i queer. Z grantów skorzystać mogą kolektywy i organizacje, które czują się częścią ruchu feministycznego oraz w których decydującą rolę mają kobiety i/lub osoby niebinarne transpłciowe, interpłciowe i queer.

W naszym rozumieniu działanie jest pilne, jeśli trzeba podjąć je szybko w związku z nową, niespodziewaną sytuacją, np. nagłym zagrożeniem lub szansą na feministyczną zmianę. Finansujemy wyłącznie działania na rzecz osób mieszkających w Polsce.

Maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach pilnego grantu, wynosi 3000 złotych. Nabór odbywa się w trybie ciągłym przez formularz online. O tym, czy otrzymałyście grant, dowiecie się maks. 7 dni roboczych po złożeniu wniosku.

Jakie grupy wspieramy

Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i kolektywy, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.

Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, zrzeszających i działających na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację.

Jeśli tak, jak my, wierzycie w głęboką, feministyczną zmianę, która uderza w struktury reprodukujące wszelkie formy opresji i burzy tradycyjne relacje władzy – to grant dla Was. Jeśli, tak jak nam, bliski jest Wam feminizm oparty na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności – to grant dla Was.

Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.

W pierwszej kolejności chcemy wspierać te grupy, które realizują feministyczne wartości w swoich codziennych praktykach (np. poprzez kolektywne podejmowanie decyzji, troskę o dobrostan zespołu, dbanie o dostępność swoich działań), mają jasną wizję swojego rozwoju oraz długofalowej feministycznej zmiany.

Do zgłaszania swoich potrzeb chciałybyśmy szczególnie zachęcić grupy i organizacje aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi (Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).

 

Tutaj zapoznacie się ze szczegółowymi zasadami działania Pogotowia Feministycznego:

Zasady działania Pogotowia Feministycznego – docx (25 KB)

Zasady działania Pogotowia Feministycznego – pdf (105 KB)

Jak złożyć wniosek?

Wniosek możecie złożyć przez formularz internetowy pod adresem www.

Wzór wniosku w formacie docx i pdf możecie też pobrać poniżej.
Uwaga: wzór wniosku publikujemy pomocniczo, by ułatwić przygotowanie treści przed złożeniem wniosku przez formularz.

Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – docx (23 KB)

Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – pdf (101 KB)

 

Jeśli z powodów bezpieczeństwa nie chcecie wysyłać wniosku przez formularz internetowy, możecie przekazać go nam poprzez wiadomość e-mail szyfrowaną kluczem PGP – odezwijcie się do nas na e-mail granty@femfund.pl lub telefon 666 647 001, podeślemy klucz.

Pogotowie Feministyczne działa, bo:

  • wiemy, że aktywizm dzieje się 24 godziny na dobę, a aktywistki na co dzień mierzą się z kryzysowymi sytuacjami,
  • widzimy, że czasem zdarza się niepowtarzalna szansa na działanie – „okno pogodowe” na feministyczną zmianę,
  • chcemy, żeby osoby działające na rzecz zmiany społecznej mogły w sytuacjach zagrożenia zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrostan.

Więcej informacji…

na temat ubiegania się o grant Pogotowia Feministycznego, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na naszej podstronie Masz pytanie?

Dowiecie się tam m.in. o:

  • procesie zgłaszania swoich potrzeb do Pogotowia Feministycznego;
  • sposobie i czasie przyznawania grantów;
  • rozliczaniu grantu.