Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny
podkast
S01E02

Zakonnice już nie odchodzą po cichu – o prawach sióstr zakonnych

Skąd bierze się przemoc w instytucjach zakonnych dla kobiet? Jak idee siostrzeństwa rozumieją byłe siostry zakonne? I czy feminizm ma dla nich jakąś ofertę, a może to po prostu NIE JEST feministyczna sprawa? Gościnią odcinka jest Izabela Mościcka, pedagożka, założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym, które wspiera kobiety z doświadczeniem przemocy w żeńskich, prezeska Fundacji Przy Stole.


Słuchajcie i podawajcie dalej!
Posłuchaj na Apple Podcasts
Posłuchaj na Spotify
Posłuchaj na YouTube
Pobierz transkrypcję odcinka

Chcesz posłuchać więcej?
Dzięki Tobie możemy nagrywać
kolejne odcinki naszego podkastu

Wspieraj nas!

Nadchodzące odcinki:

S01E03

Czy więzienie można zresocjalizować, czyli o kobietach osadzonych

Czy “prawa kobiet” dotyczą też kobiet, które znajdują się w zakładach karnych? Jak feministyczne hasła, takie jak “moje ciało, mój wybór”, mają się do sytuacji kobiet, które pozbawiono wolności? Czego nie dowiesz się o życiu w więzieniu z amerykańskiego serialu na Netfliksie? I czy miejsce teatru jest w więzieniu? Gościnią odcinka będzie Iwona Konecka, artystka społeczna zajmująca się teatrem, wiceprezeska stowarzyszenia Kobietostan, które pracuje m.in. z osobami w zakładach karnych.

więcej →
S01E04

Nie zawsze pigułka, nie zawsze gw*łtu

Jakie mity narosły wokół tzw. pigułki gwałtu przez ostatnie 20 lat? Co mówi praktyka osób, które codziennie wspierają ofiary otrucia? Czy strategia „pilnuj swojego drinka” działa i kiedy powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza? Co nam robi życie w kulturze gwałtu i jakie jest na nią antidotum? Rozmawiamy o problemie otruć i odurzeń substancjami, które potocznie nazywa się tabletką gw*łtu. Gościniami odcinka będą Helena Tokarz i Justyna Krawczyk z Fundacji Kolektyw Chemia.

więcej →
S01E05

Ahoj, poproszę aborcję – czyli o przerywaniu ciąży w Czechach

Dlaczego Czechy nie są aborcyjnym rajem? Czy Polki jeżdżą po aborcję z drinkiem z palemką w ręku, czyli czy określenie „turystyka aborcyjna” ma sens? Czy aborcja DIY, czyli aborcyjna samoobsługa, może nam zastąpić dostęp do legalnego przerywania ciąży w ramach systemu opieki zdrowotnej w Polsce? Prześwietlamy fakty i mity na temat aborcji. Gościnią odcinka będzie Jolanta Nowaczyk, członkini grupy Ciocia Czesia, która wspiera osoby z Polski w przerywaniu ciąży za granicą, oraz czeskiego kolektywu aborcyjnego A.S.A.P.

więcej →

Zamów Głos FemFundu!
Co miesiąc w Twojej skrzynce