Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Jesteśmy razem
od 5 lat!

Jesteśmy razem
od 5 lat!

Od Funduszu Feministycznego wszystko się zaczęło!

Z dumą i radością świętujemy swoje 5 urodziny! A mamy być z czego dumne: od początku istnienia FemFund wsparł finansowo ponad 160 różnych grup i organizacji feministycznych z całej Polski, a suma wsparcia przekroczyła kwotę 3 000 000 złotych.

Bohaterki naszej urodzinowej kampanii zaczynały w niewielkich kolektywach, które teraz są prężnymi inicjatywami. Posłuchaj herstorii Ady z Różowej Skrzyneczki, Khedi z Kobiet Wędrownych, Marii z Kolektywu Chemia, Natalii z Aborcyjnego Dream Teamu i Zuzy z Różowego Orzecha.

Zgłoście się do MiniGrantów!

Macie pomysł na działania feministyczne, ale nie wiecie skąd wziąć na to pieniądze? Chcecie zrobić coś fajnego i potrzebnego dla samych siebie? Stawiacie pierwsze kroki w aktywizmie?

Zgłoście się do MiniGrantów FemFundu – edycja 2023! Szczególnie zapraszamy osoby Głuche.

 

W tym roku można otrzymać do 5300 zł na dowolną feministyczną inicjatywę! Zgłoszenie należy wysyłać do 6 lutego, do godz. 13.00. Wszystkie informacje i link do formularza on-line są na stronie femfund.pl/minigranty

Jeśli chcecie wysłać wniosek i potrzebujecie wsparcia tłumaczki PJM – dajcie znać na: granty@femfund.pl

 

Zapraszamy! Spełniajcie swoje feministyczne marzenia razem z nami!

Kogo wspieramy

Wspieramy wiele bardzo różnych działań.

Przykłady MiniGrantów: warsztaty taneczne, samoobrona i spotkania z psycholożką dla matek osób z niepełnosprawnościami, ze spektrum autyzmu i sprzężeniami w stopniu głębokim; warsztat dotyczący budowy leśnych blokad, wspinaczki i samoorganizacji; spektakl feministyczny wystawiony w wiejskim amfiteatrze; wsparcie w godnej tranzycji dla transpłciowych kobiet; zajęcia edukacyjne dla rosyjskojęzycznych nastolatek; badania cytologiczne dla kobiet po 60 roku życia i spotkania dla dziewczyn na temat wirusa HPV w Głuchołazach; turniej piłki nożnej dla uczennic z lubelskich podstawówek.

Granty Mocy otrzymały grupy na swoje ogólne potrzeby, np. rachunki, wynagrodzenie pracownic. Grupy m.in. zajmują się: pracą na rzecz matek i opiekunek osób z niepełnosprawnościami, działaniami na rzecz uchodźczyń i migrantek oraz mniejszości etnicznych, pracą z kobietami i osobami osadzonymi w aresztach, działaniami na rzecz osób transpłciowych.

Grupy w ramach Pogotowia Feministycznego otrzymały kasę na pilne potrzeby, np.: wsparcie w działaniach dla uosób uchodźczych z Ukrainy w czasie wojny; wsparcie prawne dla aktywistek z doświadczeniem przemocy; wsparcie organizacyjne dla osób działających na granicy polsko-białoruskiej; wynajęcie mieszkania zastępczego dla aktywistki lokatorskiej walczącej z czyścicielem kamienic.

To tylko część działań finansowanych przez Fundusz. Pełną listę grup i czym się zajmują, znajdziecie na femfund.pl/kogo-wspieramy

Kim jesteśmy i jak działamy

Fundusz Feministyczny to instytucja wspierająca finansowo wyłącznie grupy feministyczne. Kasa jest ważna, bo kasa to władza. Przekazywanie zasobów do grup i osób narażonych na dyskryminację to nasz wkład w naprawianie świata i zmianę niesprawiedliwego systemu. Ale wiadomo, że nie o pieniądze tylko chodzi! Zależy nam na głębokich, autentycznych relacjach. Tu jest miejsce na feministyczną przyjaźń i solidarność oraz na różnice.

Mamy trzy różne programy grantowe: MiniGranty, Pogotowie Feministyczne i Granty Mocy. Przekazujemy w nich kasę na działania kobiet, dziewczyn oraz osób niebinarnych, trans, queer i interpłciowych z całej Polski.

Fundusz Feministyczny – by każda z nas mogła decydować o sobie, była wolna i bezpieczna!

Poznaj nasze granty

MiniGranty

Na początku każdego roku startujemy z nową edycją MiniGrantów. Jest to nasz flagowy program grantowy. Możecie dostać maksymalnie 5 300 zł kasy na realizację Waszych dowolnych feministycznych pomysłów. Tę kasę możecie dostać jeśli jesteście organizacją pozarządową, grupą lub kolektywem złożonym z minimum 3 osób. Po zakończeniu realizacji MiniGrantu możecie przedłużyć z nami współpracę.

Priorytetami MiniGrantów są inicjatywy podejmowane przez grupy i osoby o słabszym przywileju, mniejszościowej tożsamości lub gorszym dostępie do zasobów. To między innymi uchodźczynie i migrantki, kobiety żyjące na wsi, nastolatki, młode kobiety i seniorki, osoby nieheteronormatywne, z niepełnosprawnościami i w gorszym położeniu społeczno-ekonomicznym.

Do kogo trafią pieniądze Funduszu decydują przede wszystkim osoby uczestniczące w naborze. Dlatego też ubieganie się o ten grant oznacza udział w wyborze innych pomysłów.

Jeśli macie pytania o naborze do MiniGrantów, piszcie na granty@femfund.pl

zobacz wspierane inicjatywy

Pogotowie Feministyczne

Pogotowie Feministyczne to granty interwencyjne. Jest to prosty mechanizm. Pozwala ekspresowo uruchomić pieniądze (maks. 3000 zł) na działanie w nowych, nieprzewidzianych okolicznościach. Jeśli potrzebujecie pieniędzy teraz, wydarzyła się nagła nieprzewidziana sytuacja lub pojawiło się pilne feministyczne działanie lub interwencja, która nie może czekać – ubiegajcie się o grant Pogotowia. Kasę otrzymacie w maksymalnie 14 dni roboczych.

Ten program działa bez przerwy, przez cały rok, o grant można ubiegać się w dowolnym momencie. Bo feminizm to pilna sprawa!

Jeśli macie pytania o zgłaszaniu się do Pogotowia Feministycznego, piszcie na granty@femfund.pl

zobacz wspierane inicjatywy

Granty Mocy

Granty Mocy to możliwość ubiegania się o wsparcie na solidne wzmocnienie organizacji w wysokości 60 000 zł. O te granty mogą ubiegać się tylko organizacje i grupy feministyczne działające minimum 2 lata. To przyjazna i elastyczna kasa na podstawowe potrzeby organizacji feministycznych, ich stabilność i bezpieczeństwo finansowe. Te pieniądze pozwalają skutecznie realizować swoją misję bez planowania projektów. Po zakończeniu realizacji Grantu Mocy możecie przedłużyć z nami współpracę.

Do kogo trafią pieniądze Funduszu współdecydują osoby uczestniczące w naborze. Dlatego też ubieganie się o ten grant oznacza udział w wyborze innych pomysłów.

Jeśli macie pytania o naborze do Grantów Mocy, piszcie na granty@femfund.pl

zobacz wspierane inicjatywy

Masz pytanie?

Na naszej stronie internetowej znajdziesz duży dział „Masz pytanie?”. To tutaj są odpowiedzi na często zadawane pytania związane z Funduszem i naszymi programami grantowymi. Są 4 sekcje: O Funduszu, O MiniGrantach, O pilnych grantach Pogotowia Feministycznego, O Grantach Mocy. W każdej sekcji są krótkie odpowiedzi np.: na szczegóły dotyczące procesu wypełniania wniosku, warunków ubiegania się o dany grant. Oto kilka wybranych pytań i odpowiedzi na nie:

Skąd Fundusz ma pieniądze?

Marzy nam się Fundusz, który jest w całości utrzymywany przez społeczność osób, która podziela wartości feministyczne. Wtedy FemFund stałby się w pełni autonomicznym. Byłby utrzymywanym przez ruch feministyczny narzędziem wspierania walki o bardziej sprawiedliwy świat.
Obecnie Fundusz zbiera pieniądze głównie z dwóch źródeł:

  1. od instytucji wspierających organizacje pozarządowe oraz
  2. od osób indywidualnych wspierających nas jednorazowymi i comiesięcznymi wpłatami.

Mamy również wieloletnią współpracę z instytucjami międzynarodowymi.

Co to jest grupa nieformalna?

W naszym rozumieniu grupa nieformalna:

  • składa się z co najmniej trzech osób,
  • wspólnie działa na rzecz jakiejś sprawy
  • osoby łączy wspólny cel

grupą nieformalną:

  • nie są osoby w relacjach rodzinnych czy romantycznych
  • nie jest umowa między osobą prowadzącą a osobami uczestniczącymi np.: trenerka i osoby chodzące na jej zajęcia.

Kim są osoby queer i osoby niebinarne?

Osoby queer i osoby niebinarne to osoby, które nie czują potrzeby określania się jako kobieta lub mężczyzna. Ich orientacja psychoseksualna jest poza sztywnym podziałem na hetero-, homo- i biseksualną. Osoby te są poza stereotypem: męskie i kobiece.

Czy osoby niepełnoletnie mogą się ubiegać o grant FemFundu?

O granty mogą się ubiegać organizacje i grupy, w skład których wchodzą osoby niepełnoletnie. Ze względów praktycznych w składzie grupy nieformalnej powinna być jednak przynajmniej jedna osoba pełnoletnia. Darowiznę możemy przekazać pełnoletniej osobie reprezentującej grupę. Tazasada dotyczy każdego grantu FemFundu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej napisz na kontakt@femfund.pl – zapewniamy konktakt z tłumaczką Polski Język Migowy – język polski.