O Funduszu (stara wersja)

Fundusz Feministyczny zbiera pieniądze na inicjatywy feministyczne, podejmowane przez kobiety i dziewczyny w całej Polsce. Ufamy grupom kobiecym, dziewczyńskim i feministycznym, bo to one wiedzą najlepiej, jakie działania są potrzebne. W naszych konkursach na minigranty można zgłaszać dowolne pomysły, a o tym do kogo trafią pieniądze Funduszu Feministycznego współdecydują uczestniczki konkursu.

Jesteśmy jedyną instytucją w Polsce, która wspiera finansowo tylko i wyłącznie inicjatywy feministyczne. Marzy nam się silny ruch feministyczny, w którym jest miejsce dla każdej z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania, pochodzenia, statusu materialnego, koloru skóry, stopnia sprawności, stanu zdrowia, tożsamości płciowej czy orientacji psychoseksualnej.  Do udziału w naszych konkursach serdecznie zapraszamy osoby interpłciowe, transpłciowe, queerowe i niebinarne.

KRS: 0000714824

NIP: 5272834934

 

Zespół Funduszu tworzą:

Justyna Frydrych –  aktywistka, edukatorka antydyskryminacyjna, feministka, była członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka warszawskich Manif, działaczka na rzecz praw uchodźczyń i uchodźców. Pochodzi z Krosna.

Magdalena Pocheć – z wykształcenia psycholożka międzykulturowa, feministka zaangażowana w rozwój partycypacyjnej i progresywnej filantropii w Polsce (FemFund), w Europie (FundAction) i na świecie (FRIDA The Young Feminist Fund), współautorka i współredaktorka raportów z realizacji Konwencji ONZ w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) w Polsce. Osoba biseksualna. Pochodzi z przedmieść Warszawy.

dr Marta Rawłuszko – socjolożka, badaczka społeczna, feministka, współzałożycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), lesbijka, autorka rozdziału o kobietach nieheteroseksualnych w najnowszym raporcie Kampanii Przeciw Homofobii. Pochodzi z Bydgoszczy.

 

Osoby stale współpracujące:

Agata Kubis/.kolektyw – nie wierzy w obiektywizm, tylko w zaangażowany obiektyw. Od dziecka biega z nim po ulicy, bo zawsze tam się działo najwięcej.

Emilia Oksentowicz/.kolektyw – fotografia jest tym, co wychodzi jej w życiu najlepiej, dlatego trzyma się tego zajęcia, dzięki pracy dla FemFund’u ma z czego żyć. Obecnie bez stałego zatrudnienia; zyskany dzięki temu czas stara się poświęcać na feministyczne inicjatywy. Na co dzień mieszka w kolektywie, pali w kozie i karmi kury.

Karolina Pomarańska – project managerka, wdrożeniowiec CiviCRMa, ogarnia dane kontaktowe i procesy przepływu informacji w organizacjach pozarządowych pomagając odkryć, co można i trzeba z nimi robić. Prywatnie żeglująca, szydełkująca kociara.

Agnieszka Radziwiłł-Orłowska – z wykształcenia ekonomistka, księgowa z wieloletnim stażem oraz wykładowczyni na kursach z zakresu księgowości oraz obsługi systemów finansowo-księgowych. Od wielu lat wspiera organizacje pozarządowe, zapewniając kompleksową obsługę księgowo-kadrową oraz pomoc przy rozliczaniu dotacji. Pochodzi z Bolesławca.

Michał Sepioło – programista, właściciel serwisu fixmypage.pl, wspierającego programistycznie wartościowe inicjatywy społeczne. Miłośnik współczesnego jazzu i filozofii slow.

Marianna Wybieralska – projektantka komunikacji wizualnej (współpracuje głównie z organizacjami pozarządowymi), aktywistka. Członkini Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza (MNW).

 

Działania Funduszu wspiera Rada Konsultacyjna:

Natalia Broniarczyk – doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, aktywistka, feministka, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Team’u, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Sylwia Chutnik – pisarka, feministka, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji MaMa, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW.

prof. dr hab. Małgorzata Fuszara – prawniczka i socjolożka, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, była Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

dr Magdalena Grabowska – socjolożka, feministka pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielka i koordynatorka projektów badawczych w Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Kinga Lohmann – historyczka, współzałożycielka i dyrektorka Koalicji KARAT, od ponad 20 lat zaangażowana w rozwój ruchu feministycznego, reprezentująca perspektywą Europy Centralnej i Wschodniej na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i Unii Europejskiej.

Katarzyna Rakowska – socjolożka, działaczka antyfaszystowska, aktywistka związku zawodowego wspierająca nowe osoby członkowskie.

Natalia Sarata – socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), wykładowczyni gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Lesbijka, pochodzi ze Szczawnicy, 20 lat mieszkała w Krakowie, obecnie w Warszawie.

dr Sylwia Spurek (członkini honorowa) – prawniczka, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji.

Kasia Staszewska – zaangażowana w pracę na rzecz praw kobiet, wspieranie ruchów feministycznych i rzecznictwo w wymiarze międzynarodowym. Prowadziła program ds. praw kobiet w Amnesty International oraz ActionAid w Londynie, wcześniej pracowała z organizacjami kobiecymi w Ugandzie, Brukseli i Europie Środkowej i Wschodniej. Autorka licznych publikacji nt. praw ekonomicznych kobiet, finansowania organizacji kobiecych i feministycznych, i przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Po latach za granicą, mieszka w Warszawie.

dr Krzysztof Śmiszek – prawnik, trener prawa antydyskryminacyjnego i praw człowieka Rady Europy, członek Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji, współzałożyciel i honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA).

Maria Świetlik – antropolożka polityczności, członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w którym działa w komisji zrzeszającej pracowników i pracownice organizacji pozarządowych, alterglobalistka działająca na rzecz bardziej sprawiedliwych relacji globalnych.

 

Organizacjami partnerskimi Funduszu Feministycznego są Sigrid Rausing Trust, Global Fund for Community Foundations,  FundActionFundacja im. Stefana BatoregoOpen Society Initiative for Europe,
Mama Cash oraz filia.die frauenstiftung.

kontakt@femfund.pl
736 060 436

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage   |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |   Zdjęcia: .kolektyw