MiniGranty 2022 – lista Grantobiorczyń
Poniżej alfabetyczna lista 28 grup (i ich działań), które otrzymają grant FemFundu w ramach 5. edycji MiniGrantów.
Wybory społeczności (proces partycypacyjny – inicjatywy wybrane przez grupy biorące udział w tej edycji MiniGrantów):
1. Córy, Warszawa
Cztery kobiety wydadzą zina online „Córy”, adresowanego do nastolatek. Zin poruszy tematy feministyczne, prokobiece, proróżnorodnościowe, wzmacniające akceptację siebie i swojej inności.
2. Czuj Bezpiecznie, Warszawa
Grupa osób uczniowskich genderqueer i nieneurotypowych stworzy i wyposaży bezpieczną przestrzeń dla wszystkich – klub w szkole.
3. FemX, Gdańsk
Grupa kobiet z Białorusi, Ukrainy i Rosji przeprowadzi zajęcia dla migrantek w ramach społecznego Teatru Playback pn. „Szpila” (ros. «Шпилька» ). Celem zajęć jest m.in. rozładowanie emocjonalnego stresu i stworzenie bezpiecznej przestrzeni otwartości i akceptacji.
4. FORK – Feministyczna Organizacja Radykalnego Klikania, Wrocław
Grupa nieformalna działająca na pograniczu feminizmu i technologii zorganizuje trzydniowy miniobóz technofeministyczny dla osób nie cis-męskich w Kopaczach.
5. Fundacja Interakcja, Kraków
Organizacja planuje comiesięczne spotkania online dla rodziców/opiekunek_ów osób interpłciowych oraz dla dorosłych osób interpłciowych. Spotkania mają na celu przeciwdziałanie izolacji.
6. GirlTech 2.0, Opole
Grupa miłośniczek technologii i innowacji zorganizuje cykl warsztatów dla dziewczyn, których celem będzie poznanie od podstaw najprostszych urządzeń elektronicznych.
7. Grupa kobiet przy Fundacji „Białorusini w Łódzkim”, Łódź
Grupa zorganizuje trening samoobrony dla kobiet WenDo – dla Białorusinek mieszkających w Łodzi.
8. Grupa Nieustającej Pomocy, Warszawa
Anarcho-queerowy kolektyw samopomocowy przeznaczy grant na pomoc bezpośrednią osobom queer spoza dużych ośrodków miejskich: opłaci lekarską wizytę specjalistyczną u sprawdzonej osoby zajmującej się transpłciowością, dojazdy, nocleg w hostelu.
9. Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Wronie „Wronianki”, Stara Wrona
Koło zorganizuje spotkanie dla nastolatek z ginekolożką i psycholożką oraz przygotuje dla nich „Zestaw pierwszej miesiączki”.
10. Marcistanki, Stanowice/Marcinkowice
Grupa kobiet zorganizuje warsztaty (np. szydełkowe, ceramiczne), śniadania na trawie połączone z jogą i pilatesem oraz dzień doświadczeń dla rodzin z dziećmi z kinem plenerowym, aby integrować lokalną społeczność kobiet.
11. Neuroqueer, Warszawa
Kolektyw zakupi przedmioty dostosowawcze dla osób neuroodmiennych, w szczególności dla autystycznych kobiet i osób transpłciowych, a także kobiet i osób transpłciowych z ADHD (np. zabawki sensoryczne, słuchawki wyciszające i kołdry obciążeniowe, wspomagające regulację układu nerwowego oraz samoregulację emocjonalną i regulację funkcji uwagowych).
12. Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy”, Cieszyn
Aktywistki zorganizują bezpłatne stacjonarne warsztaty/ spotkania z ekspertkami i ekspertami poświęcone laktacji, fizjoterapii uroginekologicznej i prawom kobiet w okresie okołoporodowym.
13. Opiekunki Dębaku, Podkowa Leśna
Grupa kobiet zorganizuje serię spotkań aktywizujących i podtrzymujących na duchu dla kobiet z ośrodka dla osób uchodźczych w Dębaku m.in. warsztaty, podczas których kobiety podzielą się swoimi umiejętnościami – majsterkowania, artystycznymi, kulinarnymi, masażu.
14. Patchwork, Kraków
Grupa 10 matek-migrantek wychowujących dzieci z zaburzeniami rozwojowymi zorganizuje dla siebie 2-dniowy wyjazd szkoleniowy do SPA oraz cykl 10 spotkań grupy wsparcia.
15. Ratujmy kleszczowskie wąwozy, Morawica
Grupa obrończyń kleszczowskich lasów zorganizuje badania i spacery przyrodnicze, a także spotkania i warsztaty dla dzieci i dorosłych z edukatorkami_ami leśnymi.
16. Samotna Mama, Wrocław
Grupa matek-migrantek zorganizuje spotkania i warsztaty mające na celu stworzenie zaufanej społeczności i grupy wsparcia dla samodzielnych matek.
17. Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, Koteże
Stowarzyszenie zorganizuje cykl 3 warsztatów z fizjoterapeutką i psycholożką, poruszający problem nietrzymania moczu. Będą także zajęcia praktyczne – ćwiczenia dna miednicy w basenie.
18. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin Omnes, Piekary Śląskie
Członkinie stowarzyszenia zorganizują warsztaty tworzenia świec, ozdób wielkanocnych, ceramiczne; spotkania z psychologiem, psychiatrą, dietetykiem i fizjoterapeutą oraz zajęcia z łagodnej jogi i medytacji dla mam dzieci z niepełnosprawnościami.
19. Teatr Zielona Gęś, Świdnica
Zespół aktorek 70+ przygotuje i wystawi międzypokoleniowy spektakl na temat edukacji seksualnej – jak dojrzałe kobiety rozmawiają o tym ze swoimi córkami i wnuczkami.
20. Teraz Ulica, Bielsko-Biała
Ekipa osób aktywistycznych zapewni grupie kobiet w kryzysie bezdomności z Bielska-Białej i okolic podstawowe środki higieny osobistej (podpaski, tampony, prezerwatywy, szampon, krem) oraz nieodpłatną usługę fryzjerską i ginekologiczną.
21. Tranzycja.pl – repozytorium wiedzy o transpłciowości i tranzycji, Poznań
Zespół publicznie dostępnej bazy wiedzy o transpłciowości i procesie tranzycji, przygotuje mapę polskich specjalistów zajmujących się transpłciowością, aby ułatwić planowanie i kontynuowanie tranzycji polskiej społeczności osób transpłciowych.
Wybory Rady Konsultacyjnej i zespołu Funduszu Feministycznego (granty strategiczne – inicjatywy uzupełniające listę MiniGrantów o te priorytetowe działania i tematy, które nie znalazły się w wyborach wnioskodawczyń):
22. Bohynie, Makowa
W ramach Akademii Bohyń – w formie opowieści, filmików i twórczych działań, kolektyw chce pokazać i zgłębić dziewczyńską stronę aktywizmu ekologicznego i walkę na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej.
23. Ciocia Czesia, Cieszyn
Kolektyw zorganizuje jednodniowy festiwal w Pradze, z którego cały dochód przeznaczy na pokrycie kosztów aborcji dla osób z Polski znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
24. Kolektyw Chemia, Warszawa
Kolektyw przeznaczy MiniGrant na akcje edukacyjne i informacyjne dotyczące „pigułki gwałtu” w całej Polsce – plakaty, naklejki, broszury.
25. Smart but cold. Zimny dom, Warszawa
Działaczki lokatorskie przeprowadzą stały pomiar temperatury i wilgotności w mieszkaniach bez centralnego ogrzewania, aby nagłośnić problem ubóstwa energetycznego i „chorych domów”.
26. Trzy kobiety, Warszawa
Kolektyw przygotuje poradnik o tym, jak pisać i mówić o pracy seksualnej i osobach wykonujących ten zawód tak, aby nie używać dyskryminującego i stygmatyzującego języka. W poradniku znajdą się też informacje o prawach osób pracujących seksualnie i o tym, gdzie mogą szukać wsparcia.
27. Vingardium Grubiosa, działanie w sieci
Aktywistki wydadzą pierwszy polski raport dotyczący dyskryminacji ze względu na grubość w gabinetach lekarskich, opierający się na opisie przeżyć z perspektywy grubych pacjentek_tów.
28. Zespół Urlop Menstruacyjny, Warszawa
Aktywistki przeprowadzą badania i wypracują postulaty dotyczące długości urlopu menstruacyjnego i zasad jego udzielania, a następnie nagłośnią propozycje prawne w kampanii społecznej.
* Listę wyborów społecznościowych zamykały cztery wnioski z równą liczbą punktów. Z tych wniosków Rada mogła wybrać trzy, tak by zmieścić się w liczbie 21 MiniGrantów. Kierując się priorytetami Funduszu, wybrałyśmy wnioski najbardziej intersekcjonalne – działania migrantek opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami, osób interpłciowych oraz queerowych osób neuroróżnorodnych.
Gratulujemy i już się cieszymy na ten rok, pełny feministycznego dobra! A wszystkim innym grupom życzymy powodzenia w kolejnych edycjach MiniGrantów – nie przestawajcie działać <3