Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

MiniGranty

Formy współpracy z FemFundem zależą od potrzeb grup i organizacji

Dla osób, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):

Dla grup, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:

Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):

Dla osób, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):

MiniGranty

MiniGranty to flagowy i cieszący się dużą popularnością program Funduszu Feministycznego dla grup nieformalnych i organizacji feministycznych. Jest to łatwo dostępne, jednorazowe wsparcie finansowe.
Dodatkowo, Grantobiorczynie mogą przedłużyć współpracę z FemFundem o kolejny rok.

Jak zdobyć grant?

Sprawdź, czy spełniacie kryteria

Zwróćcie uwagę na warunki udziału w aktualnej edycji MiniGrantów i priorytety FemFundu opisane w Zasadach

Złóż
wniosek

Opiszcie waszą grupę, wasze miejsce na mapie feminizmu w Polsce i pomysł, który chcecie zrealizować, we wniosku

Weź udział w procesie wyboru

Przeczytajcie wnioski innych grup i wspólnie zdecydujcie, które ze zgłoszonych inicjatyw powinny otrzymać grant

Odbierz grant na waszą inicjatywę

Podpiszcie umowę i działajcie! Wasze plany możecie realizować przez kolejne 6 miesięcy. Powodzenia!

Środki Funduszu Feministycznego w ramach MiniGrantu można przeznaczyć na dowolne feministyczne działania. Co ważne, o tym, do kogo trafią pieniądze, współdecydują same Wnioskodawczynie poszczególnych edycji programu. Dlatego też ubieganie się o ten grant oznacza udział w wyborze innych pomysłów.

Jakie grupy wspieramy

Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać różnorodne inicjatywy, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.

Ważne jest dla nas wspieranie grup/organizacji, zrzeszających i działających na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację.

Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.

Do udziału w MiniGrantach chciałybyśmy szczególnie zachęcić grupy działające na zasadach samoorganizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując.

Zapraszamy grupy i organizacje aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi (Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).

Prowadzenie niestandardowych feministycznych działań i nowe podejście do rozwiązywania różnych problemów są dodatkowym atutem.

MiniGranty – edycja 2024

Zakończył się właśnie 1. etap wyboru wniosków o MiniGranty 2024. Na stronie www znajdziecie listę 99 pomysłów, które przechodzą dalej! Gratulujemy!

Teraz trwa 2. etap tegorocznej edycji MiniGrantów. W tym etapie to Wnioskodawczynie wskazują pomysły, które powinny otrzymać wsparcie Funduszu Feministycznego. W ostatnim kroku tego etapu Grupa Decyzyjna i Zespół FemFundu dobierze kilka grantów strategicznych.

Listę inicjatyw, które otrzymają MiniGranty 2024, ogłosimy najpóźniej 10 kwietnia 2024.

Harmonogram MiniGrantów 2024

  • 22 stycznia – 5 lutego (do godz. 13:00) – składanie wniosków
  • 4 marca – ogłoszenie wyników 1. etapu
  • 6 marca – 20 marca (do godz. 13:00) – wybór wniosków przez grupy/ organizacje, które przeszły do 2. etapu
  • 10 kwietnia – ogłoszenie wyników 7. edycji MiniGrantów
  • 10 kwietnia – 31 października – termin realizacji działań* w ramach 7. edycji MiniGrantów
  • kwiecień – maj – zdzwonki zapoznawcze i podpisywanie umów
  • maj – webinarium dotyczące dostępności
  • wrzesień – październik – spotkanie Grantobiorczyń 7. Edycji MiniGrantów
  • 15 listopada – termin złożenia podsumowania z realizacji MiniGrantu

 

*Uwaga: podpisywanie umów i przelanie MiniGrantu zwykle trwa około miesiąca od ogłoszenia wyników – w tym czasie zbieramy dane do umów, mamy zdzwonki zapoznawcze, wysyłamy do Was umowy i czekamy na podpisane umowy od Was. Działania możecie realizować od 10 kwietnia, ale realnie pieniądze dotrą do Was kilka tygodni później.

Zasady przyznawania MiniGrantów

Jeśli macie pomysł na feministyczne działanie, zapraszamy do udziału w następnej edycji MiniGrantów Funduszu Feministycznego. Planujemy ją rozpocząć na początku 2025 roku.

Poniżej możecie zapoznać się z warunkami udziału w edycji 2024 roku, priorytetami Funduszu, a także ze wzorem wniosku w formacie docx i pdf:

 

Zasady MiniGrantów i priorytety Funduszu

 

Wzór wniosku o MiniGrant – docx 81 KB
Wzór wniosku o MiniGrant – pdf 171 KB
Uwaga! Powyższy wniosek zamieszczamy tylko informacyjnie.

Więcej informacji…

na temat ubiegania się o MiniGranty, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na naszej podstronie Masz pytanie?

Dowiecie się tam m.in. o:

  • zgłaszaniu się do danej edycji MiniGrantów;
  • współdecydowaniu o przyznaniu grantów;
  • pojęciach, które stosujemy w opisie grantów;
  • sposobie rozliczenia grantu.