Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Grupa kobiet Polskiego Związku Emerytów


Gdańsk, Osowo, Chwaszczyno i inne

Charyzmatyczne emerytki

Grupa kobiet z Koła Nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów O/O Gdańsk powstała 30 marca 2016 r. z potrzeby „budowania poczucia wspólnoty, bezpieczeństwa i podtrzymywania dobrych relacji. To, co nas łączy, to też potrzeba wzmocnienia swojej asertywności.” Koło skupia seniorki z całego Pomorza, również z mniejszych miejscowości m.in. z Chwaszczyna, Tczewa, Wyspy Sobieszewskiej, Osowa.

grupowe zdjęcie emerytek po treningu samoobrony

Grupa spotyka się regularnie, prowadzi kącik poetycki, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki ze zwiedzaniem, grzybobrania i potańcówki. „Brałyśmy też udział w nagraniu feministycznego filmu o reformatorce damskiego ubioru Clarze Baedeker (na planie m.in. paliłyśmy gorsety i krzyczałyśmy hasła wyzwolenia).”

grupa starszych kobiet na treningu samoobrony, ćwiczą w trzyosobowych grupach

Uwolnić swój oddech i głos, doświadczyć własnej siły fizycznej

Dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego odbyły się warsztaty samoobrony i asertywności WenDo dla seniorek z Trójmiasta. „Często doświadczamy przemocy psychicznej. Dostaje się nam za to, że jesteśmy chore, niesprawne, wolniej przyswajamy wiedzę. Dlatego potrzebujemy praktycznych zajęć z asertywności. Chcemy, aby każda z nas czuła się pełnowartościową członkinią społeczeństwa. Chcemy czuć się potrzebne, bezpieczne, zauważone i wysłuchane. Chcemy też przestać czuć się bezbronne wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w domu.”

Starsza osoba na tereningu samoobrony

Seniorki potrzebowały wiedzy i umiejętności reagowania na przemoc, na różne formy przekraczania granic, chciały poczuć pewność siebie, odzyskać poczucie własnej wartości. „Program warsztatów zostanie dostosowany do naszych możliwości fizycznych. Jedyne, czego się obawiamy to to, że otoczenie nie zrozumie naszych warsztatów, ale ponieważ są to warsztaty z asertywności, nie będzie nas to obchodziło ;-)” – deklarowały jeszcze we wniosku.

grupa starszych kobiet w parach ćwiczy samoobrone

Kwota dotacji: 4400,00 zł

Zdjęcia: Agata Kubis/ .kolektyw