Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

W(y)Puszczone


Siostrzeństwo w puszczy

W(y)Puszczone to grupa kobiet, które poznały się w Obozie dla Puszczy podczas protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Połączyła je wiara w siostrzeństwo i sprawczość dziewczyn oraz miłość do przyrody.

Piszą o sobie tak:

“Organizujemy leśne obozy dla dziewczynek i dla kobiet. Dwa filary tej inicjatywy to feminizm i ekologia. (…) Rozmawiamy o stereotypowych rolach płciowych i zachęcamy do przełamywania ich. Stawiamy na samodzielność i siostrzaną współpracę dzieląc się zadaniami niezbędnymi do funkcjonowania obozu. (…) Jednocześnie uczymy wrażliwości na świat przyrody. Poprzez codzienne obcowanie z naturą, uważną obserwację, leśne medytacje, radzenie sobie z dyskomfortem – owadami, zmienną pogodą, czy ciemnością oswajamy uczestniczki z puszczą, uczymy szacunku do przyrody i czerpania z obecności w niej siły, spokoju i wytchnienia. Uczymy, że przyroda jest naszą sojuszniczką, a my jesteśmy jej częścią.”

Grupa kobiet i osób zebrana wokół ogniska, w tle las i dom. Osoby śmieją się, rozmawiają.

Za pierwszy minigrant od Funduszu W(y)Puszczone zorganizowały wzmacniający leśny obóz dla kilkunastu dziewczynek. Spędziły wspólnie tydzień w puszczy, spały w szałasie, rąbały drewno, gotowały na ogniu, organizowały przeróżne warsztaty. Szybko pojawił się pomysł kolejnego obozu leśnego – tym razem dla dorosłych kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety. I niespełna 9 miesięcy po obozie dla dziewczynek zorganizowały podobny obóz dla dorosłych w Puszczy Knyszyńskiej.

 

Nasze wzmocnienie to wzmocnienie kobiet i dziewczynek, z którymi pracujemy”

Po sukcesie pierwszych wspólnych inicjatyw W(y)puszczone chcą organizować kolejne obozy dla dziewczynek. Zależy im jednak, żeby zasobność rodziców nie była kluczem doboru uczestniczek, dlatego część grantu zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów udziału w obozie osób gorzej sytuowanych. Pozostałe pieniądze W(y)puszczone przeznaczają na wzmacniające szkolenia dla siebie – członkiń kolektywu. Chcą zyskać nowe kompetencje w obszarze podziału zadań i podejmowania decyzji w niehierachicznym kolektywie. Rozwijają też swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, by jeszcze lepiej wspierać równość i różnorodność grup, z którymi pracują. Cykl warsztatów dla W(y)puszczonych poprowadzili m.in. działaczka feministyczna i ekolog.

Trzy osoby wspólnie wykopują dół łopatami, w tle drzewa i dom

Kwota dotacji: 8 800 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw