Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Wiedźmy z Kolska


Kolsko

Są grupą 14 kobiet mieszkających w niewielkiej wsi w woj. lubuskim – „białej plamie na mapie ngo” jak piszą. Spotykają się żeby zaspokoić potrzeby kulturalne i przynależności do wspólnoty kobiet. Mieszkają na wsi, z dala od kina, muzeów, teatru, czy kawiarni. „Jedynym miejscem spotkań w naszej miejscowości jest przystanek autobusowy (!). Nie chcemy się spotykać tylko w gminnym domu kultury na patriotycznych wieczornicach” – mówią. Choć Wiedźmy różni światopogląd, wiek oraz zainteresowania, łączy je chęć działania, rozwoju oraz wzajemnego wsparcia. „Potrzeba nam działań, żebyśmy stały się widoczne w naszej wsi i dawały odwagę do wychodzenia poza schematy” – deklarują.

„Feminizm na wsi ma inną twarz niż w mieście i to, co odbiega od tradycji, powszechnej normy w wykonaniu kobiet, jest działaniem feministycznym”

W małych miejscowościach inicjatywa kobiet, chęć bycia liderką, działania społecznego, czy aspiracji zawodowych wciąż postrzegana jest negatywnie, a w najlepszym przypadku jako fanaberia, i to nie tylko w oczach mężczyzn. „Określamy się potocznie Wiedźmami, ponieważ przełamujemy schematy, chcemy doświadczać i nieszablonowo realizować swoje pomysły” – mówią. Uważają, że niedopuszczalne jest odmawianie głosu osobom myślącym w inny sposób niż większość. „Naszym celem jest dodawanie wiary innym i wzmacnianie potrzeb grup najsłabiej słyszalnych. Chcemy dawać przykład naszym siostrom, córkom i wnuczkom” – piszą.

„Pragniemy, by dziewczyny na wsi miały siłę i odwagę realizować swoje plany, a dla tych które się nie odważą, chcemy, by nasze miejsce stanowiło odskocznię od trudów codziennego życia na małej wsi”

Zaplanowały dla swojej grupy cykl weekendowych spotkań, które mają je „zainspirować, rozkręcić i wzmocnić”. Będą to warsztaty liderskie, podczas których poznają swoje mocne i słabe strony w działaniu, nauczą się pokonywać trudności oraz wykorzystywać swój potencjał; wystawa grafik pn. „Portret Kobiety” połączona z prezentacją prac, których autorkami są same Wiedźmy np. ceramiki, malarstwa, biżuterii; spotkanie w kręgu kobiecej mocy, gdzie będą się wymieniać umiejętnościami (warsztat motankowy, zielarski, słowiańska gimnastyka). Poza tym chcą zorganizować otwarte spotkanie dyskusyjne nt. praw kobiet, na które zaproszą mieszkanki gminy. „Dzięki projektowi stworzymy bezpieczne miejsce spotkań, w którym powstanie przestrzeń swobodnej wymiany pomysłów i działań” – piszą.

Działaczka przy tworzeniu prezentacji z osiągnięciami i planami grupy.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw