Wiedźmy z Kolska
Kolsko
MiniGrant: upowszechnieniu własnego modelu działania na rzecz kobiet w niewielkiej wsi. Grupa stworzy mobilną wersję Miejsca Aktywności Kobiet na Wsi, zorganizuje cykl warsztatów „Siła i niezależność kobiet”.
O grupie
Wszystkie urodziłyśmy się na wsi i tu zdecydowałyśmy się spędzić nasze życie. Jesteśmy mamami, siostrami i przyjaciółkami. Połączyła nas chęć społecznej zmiany w wiejskim środowisku lokalnym.
Wiedźmy z Kolska to nieformalna grupa kobiet mieszkających w niewielkiej wsi w woj. lubuskim. Tworzą Miejsce Aktywności Kobiet na Wsi (MAK), w którym organizują warsztaty rozwojowe, koncerty, wystawy i spotkania ze specjalistkami, m.in. psycholożkami i seksuolożkami. Marzą o tym, by miejsce zamieszkania nigdy nie ograniczało kobiet w rozwoju i by osoby ze wsi stawały się dużą częścią feministycznej zmiany. Bliskie im są wartości siostrzeństwa, wzajemnego wsparcia i samostanowienia.
W naszej grupie decyzje podejmujemy kolektywnie. Każda z nas ma takie samo prawo głosu. Wsłuchujemy się w swoje potrzeby, a prace dzielimy według aktualnych możliwości czasowych, dając sobie prawo do odpuszczenia i odpoczynku.
O działaniu
Nadrzędnym celem Wiedźm z Kolska jest wzmacnianie podmiotowości i samostanowienia kobiet na wsi oraz zachęcenie ich do otwartego wyrażania siebie, by ich głosy były słyszalne i ważne w środowiskach lokalnych. W ramach MiniGrantu planują upowszechnić wypracowany przez siebie model działania na rzecz kobiet w niewielkiej wsi i stworzyć mobilną wersję Miejsca Aktywności Kobiet na Wsi. W planach cykl warsztatów „Siła i niezależność kobiet”, z którymi Wiedźmy dotrą do małych, wiejskich środowisk, gdzie „kończy się utwardzona droga, a diabeł mówi dobranoc”.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Wiedźmom z Kolska dodatkowe wsparcie na kontynuację działań (organizację warsztatów wzmacniających dla grup kobiet na wsi) w 2024 roku.
Kwota MiniGrantu: 5300 zł
Kwota MiniGrantu+: 10 000 zł
Fot. Olena Herasym