Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów


Na pierwszym froncie o tani dach nad głową

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów (WSL) to oddolnie zorganizowany ruch sprzeciwu wobec reprywatyzacji, podwyżek czynszów oraz cięć w wydatkach socjalnych. Liderka grupy Jolanta Brzeska została zamordowana w 2011 roku, jednak organizacja (współtworzona przez warszawskie środowiska anarchistyczne i lewicowe) działa nadal. Za pracą WSL stoją przede wszystkim kobiety – lokatorki, niskoopłacane pracownice, matki i emerytki.

grupa z banerem: biały napis warszawskie stowarzyszenie lokatorów na czerwonym materiale

O niższe koszty ogrzewania, przeciw wyzyskowi energetycznemu!

Prawie 70% warszawskich czynszówek nie ma żadnego systemu ogrzewania. Dla 50 tysięcy osób o niskich dochodach oznacza to konieczność płacenia horrendalnych sum za ogrzewanie mieszkań prądem. Rachunki często wielokrotnie przekraczają wysokość samego czynszu. Doświadczenia lokatorów i lokatorek jasno pokazują, że brak systemu ogrzewania oznacza wysokie zadłużenie oraz narażenie na choroby wynikające z życia w niskich temperaturach i nieogrzanych pomieszczeniach (astma, grzybica, zaplenia płuc/oskrzeli, choroby reumatyczne).

Działanie WSL w ramach minigrantu Funduszu to kampania międzydzielnicowa, służąca nagłośnieniu postulatów związanych z centralnym ogrzewaniem (m.in. unieważnienie długów osób mieszkających w lokalach bez ogrzewania, uruchomienie dopłat wyrównawczych do rachunków za prąd, niezwłoczne podłączenie wszystkich do centralnej sieci grzewczej) i ich realizacją przez władze samorządowe przed następną zimą.

Kampania zakłada zbieranie i upublicznianie świadectw lokatorek oraz nagłaśnianie sytuacji związanej z centralnym ogrzewaniem. Dzięki minigrantowi powstanie ogólnomiejska gazeta, która będzie kolportowana po kamienicach i lokalach, oraz pełnometrażowy film dokumentalny o działaczkach WSL organizujących całą kampanię.

Kwota dotacji: 4400,00 zł

Zdjęcie: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów