Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Toruńska Brygada Feministyczna


Warszawa

MiniGrant: warsztaty nt. zdrowia reprodukcyjnego, profilaktyki chorób ginekologicznych i metod antykoncepcji oraz wsparcie psychologiczne dla kobiet w kryzysie bezdomności.

O grupie

Monitorujemy przestrzeganie praw kobiet w instytucjach publicznych, reagujemy w przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy naruszenia praw pacjenckich. Nie godzimy się na to, jak traktowane są kobiety w polskich szpitalach, przez takich lekarzy jak m.in. Dubiel.

Toruńska Brygada Feministyczna to oddolna, niehierarchiczna grupa, która powstała w 2018 roku, ale na dobre „rozkręciła się” organizując protesty w 2020 roku, po pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Najbardziej znana jest z akcji ulicznych, ale działa także na poziomie administracyjnym. Flagową inicjatywą TBF jest “wkładka zakładka”. Aktywistki poważnie zaniepokojone tym, że placówki medyczne nie wywiązują się z realizacji usługi założenia i wyjęcia wkładki wewnątrzmacicznej w ramach NFZ, stworzyły różową zakładkę z informacją o prawie do darmowego założenia i wyjęcia wkładki. Prowadzą także infolinię, gdzie można uzyskać wsparcie w zamówieniu tabletek aborcyjnych i ich używaniu.

Kobiety w kryzysie bezdomności należą do najbardziej marginalizowanych grup społecznych, a ich trudności mają korzenie w głębokich nierównościach społeczno-ekonomicznych. Często są wykluczone ze standardowej opieki zdrowotnej, w szczególności w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Skuteczne diagnozowanie i leczenie, a także dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji, takich jak wkładki domaciczne, będą istotnym wsparciem dla kobiet narażonych na przemoc seksualną i jej konsekwencje.

 

mozaika, na której znajdują się zdjęcia osób tworzących Toruńską Brygadę Feministyczną

 

O działaniu

W ramach MiniGrantu grupa zorganizuje warsztaty edukacyjne dotyczące zdrowia reprodukcyjnego, profilaktyki chorób ginekologicznych oraz metod antykoncepcji. Uczestniczki otrzymają także wsparcie psychologiczne, szczególnie te, które doświadczyły przemocy seksualnej lub innych form przemocy. W ramach wizyty u ginekologa kobiety będą mogły skorzystać z badań profilaktycznych, diagnostyki i leczenia.

 

Kwota grantu: 5700 zł

fot. Materiały własne grupy