Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Patchwork


Kraków

Grant Mocy: grant instytucjonalny na realizację misji.

O grupie

Nasza misja opiera się na walce o równe prawa i możliwości dla grupy osób, która jest często marginalizowana i pozbawiona dostępu do podstawowych zasobów, takich jak edukacja, opieka zdrowotna czy wsparcie społeczne. Widzimy, jak ważne jest, aby te osoby miały możliwość rozwoju i włączenia się w życie społeczne na równych
zasadach.

Stowarzyszenie Patchwork to grupa mam migrantek i uchodźczyń, wychowujących w Polsce dzieci z niepełnosprawnościami. Wśród nich dominują mamy samotnie sprawujące opiekę nad dziećmi. Patchwork współtworzą 22 osoby, z których większość dołączyła do grupy po uzyskaniu wsparcia od organizacji. Doświadczeniem członkiń grupy są wyzwania, związane z jednej strony z życiem w obcym kraju, z drugiej – z opieką nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Jako samorzeczniczki, członkinie grupy doskonale wiedzą, jakie są potrzeby oraz jak wygląda codzienność kobiet w ich sytuacji.

Stawiamy na wsparcie, które obejmuje zarówno podstawowe potrzeby, takie jak żywność, podpaski, pieluchy i mieszkanie, jak i bardziej złożone kwestie: legalizację pobytu, samoadwokację i rozwój umiejętności potrzebnych do pracy.

 

Grupa pięciu kobiet w biurze. Część z nich pracuje przy komputerze i rozmawia. Inne trzymają książkę i uśmiechają się do zdjęcia.

 

O działaniu

Patchwork stara się systemowo wspierać OzN i ich bliskich: od pomocy rzeczowej i towarzyszenia w załatwianiu wszelkich formalności, po organizowanie kursów języka polskiego i warsztatów rozwojowych. Dzięki Centrum Integracji i Wsparcia, osoby korzystające z oferty stowarzyszenia mogą się spotkać, skorzystać ze świetlicy dla dzieci, przestrzeni do pracy oraz rehabilitacji. Stowarzyszenie rozwija również przedsiębiorstwo społeczne, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami i ich mamy będę miały możliwość podjęcia pracy zarobkowej. We współpracy z organizacjami międzynarodowymi prowadzą również działania rzecznicze – chcą skutecznie walczyć z wykluczeniem i dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami z doświadczeniem uchodźczym/migranckim i ich bliskich.

 

Kwota grantu: 80 000 zł

Fot. z materiałów własnych grupy