Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
Polski Język Migowy
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Niebieskie Serducho


Strzelno

Większość w Serduchu to kobiety – osoby z autyzmem i ich mamy, na których barkach spoczywa często całe zaangażowanie w proces leczenia. Znają się od lat, pomagają sobie wzajemnie – wspólne problemy zbliżają. „Jesteśmy paczką zgranych, fajnych dziewczyn. Gdy jednej dzieje się krzywda, reagujemy, pomagamy” – piszą. Na co dzień bywają terapeutkami, rehabilitantkami, prawniczkami, szoferkami. Wiedzą jak ciężko jest pogodzić tak wiele ról, które przyniosło im życie, dlatego tworzą przyjazną przestrzeń dla osób z autyzmem i ich bliskich. „Nasze działania początek mają zawsze w rozmowie, spotykamy się, mówimy o swoich potrzebach, decydujemy wspólnie i bierzemy się do pracy”.

Grupa po skończonym treningu w sali gimnastycznej.Obudzić siłę, przenosić góry, mówić „nie!”

„Bardzo pragniemy by nasze córki mimo autyzmu były spełnionymi, świadomymi kobietami. Wiemy jak traktuje się kobiety z niepełnosprawnościami i nie zgadzamy się na to” – piszą kobiety z Serducha. Jako ich matki również często są postrzegane jako te, które nie mają prawa do swojego zdania i do mówienia „nie”, nie mają prawa dobrze wyglądać czy mieć własnych poglądów i potrzeb, w tym seksualnych. Nie zgadzają się na takie traktowanie i dlatego działają. Chcą by one same i ich córki były świadome swego ciała, chcą wiedzieć jak sobie radzić w stresie, jak się obronić, jak postawić granice. „Z własnego doświadczenia wiemy, że kobiety, gdy wspólnie działają mogą „przenosić góry”, wspólnie pokonywać bariery, jak chociażby ich niepełnosprawność czy niepełnosprawność ich córek. Pragniemy by były silnymi kobietami, pewnymi swej wartości, bez etykiet i ograniczeń nakładanych im przez społeczeństwo” – mówią.

„Bardzo chciałybyśmy zrobić coś dla siebie i dla naszych wspaniałych córek. Mieć chwilkę dla siebie, nabrać siły i wiary”

W ramach minigrantu chcą zorganizować cykl spotkań dla kobiet z niepełnosprawnością, w tym z autyzmem i dla matek osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu mogileńskiego pn. „Siła jest Kobietą”. Cykl obejmuje: Krąg kobiet (zajęcia ze specjalistką w zakresie technik relaksacyjnych, seksualności kobiety i jej znaczenia w życiu); warsztat „Mam moc” (zajęcia fizyczne dostosowane do możliwości psychoruchowych uczestniczek z elementami samoobrony); warsztat „Magia tańca” (nauka tańca towarzyskiego); warsztat „Jestem” (grupowe zajęcia z psycholożką); „Jestem piękna” (spotkanie z wizażystką i kosmetolożką poświęcone pielęgnacji twarzy i ciała).

Tańczące dwie uśmiechnięte kobiety.

Kwota minigranty: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw