Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Mudita


Warszawa

O prawo do wypoczynku, zdrowia i wynagradzanej pracy opiekunek osób z niepełnosprawnościami

Mudita zajmuje się wsparciem wytchnieniowym, psychologicznym, informacyjnym, prawnym dla rodzin i bliskich osób z niepełnosprawnościami, w szczególności tych wykonujących nieodpłatną, domową pracę opiekuńczą. Osoby te, najczęściej kobiety, często pracują 24 godziny na dobę, bez urlopu, bez wynagrodzenia: „zauważamy je, wspieramy i staramy się poruszyć ich temat w debacie publicznej.” Stowarzyszenie organizuje m.in. turnusy wytchnieniowe, grupy wsparcia, wolontariat wytchnieniowy, latające spa, dostarcza  paczki z jedzeniem, udziela konsultacji. Z pomocy Mudity korzysta kilkaset osób miesięcznie. „Uważamy, że brak systemowego wsparcia takich osób jest łamaniem praw człowieka – prawa do wypoczynku, dbania o własne zdrowie i wynagradzanej pracy” – deklarują członkinie Stowarzyszenia.

Dziewczyny ze stowarzyszenia pozują do zdjęcia na tle zieleni

 

Grant jako pas startowy do spokojnej pracy

Wspieranie, oddawanie głosu kobietom, tkanie sieci społecznych – to ich strategia. Mudita współpracuje z grupami działającymi dla kobiet i osób doświadczających wykluczenia i dyskryminacji. Wspólnie z Akcją Menstruacja podejmuje temat menstruacji u osób z niepełnosprawnością, wspiera uchodźców i uchodźczynie z niepełnosprawnością, pośredniczy w szukaniu miejsc pracy dla migrantów i migrantek w obszarze opieki, wspiera kobiety w ciąży z diagnozą ciężkich wad płodu, którym system często odmawia rzetelnej informacji i pomocy psychologicznej.

Grant Mocy zostanie przeznaczony na wynagrodzenia osób zajmujących się mediami społecznościowymi, koordynacją biura i finansów, działań regionalnych i zespołu, a także na księgowość i usługi prawne: „Dzięki grantowi będziemy mogły spokojnie rozwijać to co już robimy. Potraktujemy go jako taki pas startowy, który pozwoli na prawie pół roku spokojnej pracy (…)”.

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

Granty Mocy w 2022 roku zostały dofinansowane ze środków Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Federal Foreign Ofiice) w ramach projektu „Civil society dialogue – including all voices”, realizowanego wspólnie z filia.die fraunestiftung.