Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Mudita


Kraków

Grant Feministycznej PoMOCy:
Wsparcie osób uchodźczych z niepełnosprawnościami uciekających przed wojną w Ukrainie.

„Stowarzyszenie Mudita wspiera osoby, które bez przerwy troszczą się o innych.”

O grupie

Głównym celem Stowarzyszenia Mudita jest wspieranie osób opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami. Grantobiorczynie postanowiły dostrzec i docenić całodobową pracę rodziców oraz opiekunów i opiekunek, i zaoferować im różnorodną pomoc w niełatwej codzienności. Działania Mudity obejmują wsparcie wytchnieniowe, psychologiczne, prawne, a także konsultacyjne
– w dowolnych obszarach związanych z niepełnosprawnością. Grantobiorczynie prowadzą także telefon wsparcia dla bliskich osób z niepełnosprawnościami oraz testują innowację: organizują i dostarczają „Posiłki Mocy”, czyli przekazują rodzicom niemobilnym uratowaną w różnych miejscach żywność.

„W Ukrainie wciąż przebywa wiele osób z niepełnosprawnościami, które nie mają możliwości ewakuacji do bezpiecznego, przystosowanego miejsca. Mudita chce stworzyć skuteczny system relokacji uchodźczyń i uchodźców z niepełnosprawnościami.”

Zdjęcie grupowe na tle chaty

 

O działaniu

W wyniku napaści Rosji na Ukrainę Stowarzyszenie Mudita uruchomiło zupełnie nowy obszar działań – wspieranie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, które uciekają przed wojną. Obejmuje ono zarówno ewakuacje z terenu Ukrainy, jak i pomoc tym osobom, które dotarły już do Polski.
Grantobiorczynie chcą proponować osobom uchodźczym kompleksowe, wieloaspektowe wsparcie, którego ważnym elementem są dwa hostele – punkty recepcyjne – przystosowane do przyjmowania osób z niepełnosprawnościami. Po otrzymaniu wsparcia kryzysowego w punktach w Warszawie i Krakowie osobom uchodźczym będzie proponowana relokacja do innych miast oraz państw.
Dzięki Grantowi Feministycznej PoMOCy Mudita zatrudni osobę koordynującą pomoc i jednocześnie mówiącą po ukraińsku, oraz sfinansuje bieżące potrzeby osób uchodźczych. Jednocześnie Grantobiorczynie chcą też zadbać o dobrostan zespołu, wiedząc, jakie konsekwencje może nieść intensywne pomaganie bez myślenia o sobie.

Kwota grantu: 80 000 zł
Fot. Stowarzyszenie Mudita / materiał własny