Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń”


„Chcemy, aby młode, wiejskie, niepewne siebie nastolatki wyrosły na mądre, silne kobiety”

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń” to grupa 10 nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Suchorzu, które czują się związane ze środowiskiem wiejskim i angażują się na jego rzecz. Założyły funkcjonujący do dziś punkt przedszkolny, organizują warsztaty i spotkania, doposażają szkołę w sprzęt. Będąc blisko nastolatek, obserwują ich zmagania z własnym ciałem, samooceną, zachowaniami rówieśników oraz brakiem dostępu do wiedzy o seksualności i dojrzewaniu. Dlatego uznały, że choć feminizm nie przejawiał się dotąd bezpośrednio w ich działaniach – czas to zmienić! „Chcemy aby młode, wiejskie, niepewne siebie nastolatki wyrosły na mądre, silne kobiety”, pisały we wniosku o minigrant.

 

Rysunek przedstawiający dwie dziewczynki i napis: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Dłoń – (nie)bezpieczne” oraz: „Wszystko jest możliwe... niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu”

 

Lepszy dostęp do informacji o sobie i swoim ciele

W ramach minigrantu nauczycielki przeprowadziły cykl cotygodniowych warsztatów dla uczennic o tematyce dojrzewania, ciała i menstruacji. Sfinansowały też kurs samoobrony dla dziewcząt oraz spotkania z dietetyczką oraz konsultacje z kosmetyczką, by zapewnić dziewczynom lepszy dostęp do informacji o zdrowiu w okresie dojrzewania. Dodatkowo stworzyły 100 pakietów higienicznych zawierających podpaski, płyn do higieny intymnej oraz chusteczki nawilżające. Nauczycielki widzą, jakim stresem jest dla wielu uczennic niespodziewane pojawienie się okresu – pakiety są teraz dostępne dla dziewczyn jako „pierwsza pomoc”.

„Najważniejszym efektem był widok uśmiechu na twarzach dziewczyn, otwieranie się na rozmowy, wzmocnienie wiary w siebie, większa wiedza na temat swojego ciała, pewność siebie. Dziewczyny poczuły się ważne i wyjątkowe” – mówią członkinie stowarzyszenia.

Pakiety higieniczne: podpaski, środki czystości: płyny i chusteczki do higieny

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki i zdjęcia: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń”