Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Dla Ziemi


Bratnik

Grant Feministycznej PoMOCy:
Wieloaspektowe wsparcie dla uchodźczyń z Ukrainy chcących pozostać na Lubelszczyźnie.

„Chcemy, by uchodźczynie i migrantki czuły się na Lubelszczyźnie bezpiecznie, tak jak w swoim domu.”

O grupie

Jako Stowarzyszenie „Dla Ziemi” wspieramy integrację uchodźczyń ze społecznością lokalną Lubelszczyzny. W swoich działaniach skupiamy się na włączaniu osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji w realizowane inicjatywy, nie tylko jako beneficjentek, ale też jako inicjujących i odpowiedzialnych za poszczególne aktywności. Staramy się wzmacniać migrantki i uchodźczynie, przywracając im poczucie bezpieczeństwa. Pracujemy również z ich dziećmi – towarzyszymy w ich procesie edukacyjnym i integracyjnym, by mogły doświadczyć beztroski dzieciństwa, bawić się i rozwijać.

Poprzez nasze działania staramy się także redukować uprzedzenia i przełamywać stereotypy. Chcemy pokazywać, ze osoby przyjeżdżające do Polski nie są nastawione na wsparcie, ale też mają wiele do zaoferowania.

„Nasza organizacja od 2009 roku działa „z i na rzecz” uchodźców i uchodźczyń. Teraz koszmar wojny jest tuż za naszą miedzą”

Kobiety z grupy pozyją do zdjęcia na tle zieleni

 

O działaniu

Pierwsze tygodnie po wybuchu wojny to czas pełnej mobilizacji – członkinie Stowarzyszenia, ze względu na charakter działalności oraz lokalizację na Lubelszczyźnie, otrzymywały mnóstwo wiadomości z prośbą o pomoc. Zajmowały się m.in. udzielaniem konsultacji, szukaniem mieszkań, łączeniem osób uchodźczych z goszczącymi, transportem osób spod granicy do ośrodków recepcyjnych. Do Grantobiorczyń zgłaszały się władze lokalne, potrzebujące ich kontaktów i kompetencji, m.in. tłumaczeniowych (jedna z członkiń mówi po ukraińsku), a także firmy – oferujące miejsca pracy i zamieszkania.
Z tych powodów Stowarzyszenie potrzebuje nowej osoby w zespole, mówiącej po ukraińsku, polsku i rosyjsku, która będzie prowadziła telefon interwencyjny.

Kwota grantu: 80 000 zł
Fot. Stowarzyszenie Dla Ziemi / materiał własny