Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie Dla Ziemi


Kamionka

Emancypacja uchodźczyń z ośrodków na Lubelszczyźnie

Stowarzyszenie od lat wpiera uchodźczynie mieszkające w Ośrodkach dla Cudzoziemców na Lubelszczyźnie oraz poza ośrodkami. W ostatnim czasie Stowarzyszanie skupia się na wzmacnianiu dążeń emancypacyjnych uchodźczyń, rozwijaniu ich kompetencji, wspieraniu niezależności. W 2018 roku członkinie Stowarzyszenia, wspólnie z uchodźczyniami z Czeczenii, utworzyły pracownię artystyczno-rzemieślniczą, którą nazwały Klubem Spotkań Kobiet. W pracowni nie tylko pracują, ale przede wszystkim spotykają się, dyskutują, podejmują decyzje, prowadzą warsztaty dla kobiet i dziewczyn.

W odpowiedzi na dwa kryzysy – społeczno-polityczny w Afganistanie oraz humanitarny w Ukrainie – pracownia przekształciła się w miejsce pomocowe. To tam zbierane były rzeczy dla afgańskiej społeczności i każdej nowej, która pojawia się w ośrodku rozdzielane dalej według potrzeb. Pomoc materialna to dopiero początek – za nią idzie wsparcie emocjonalne i językowe.

Dwie uchodźczynie: jedna w tradycynym ubiorze, druga w zachodnim, stoją na schodach na peron kolejowy

 

„Chcemy móc nie martwić się o podstawowe potrzeby”

„Chcemy mieć wpływ na ruch [feministyczny], poprzez usłyszenie i nagłośnienie tych osób – uchodźczyń z ośrodków na prowincji, które są często niewidzialne, w cieniu, w swoich pokojach w ośrodkach dla cudzoziemców, albo na prywatach w małych miejscowościach, a które są oceniane przez szeroko pojęte społeczeństwo poprzez pryzmat decyzji politycznych, uprzedzeń, manipulacji i wstrętnych decyzji.”– deklarują członkinie Stowarzyszenia. W swoich działaniach na rzecz uchodźczyń Stowarzyszenie współpracuje z akademiczkami z akademiczkami z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, z Kołami Gospodyń Wiejskich, lokalnymi Klubami Kobiet Aktywnych.

„Chcemy móc nie martwić się o podstawowe potrzeby”- mówią członkinie Stowarzyszenia. Z Grantu Mocy pokryją wynagrodzenie koordynatorki, koszty pracy biura rachunkowego oraz transport, a także koszty komunikacji i promocji swoich działań, w tym prowadzonego od niedawna sklepu z rękodziełem uchodźczyń.

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

Granty Mocy w 2022 roku zostały dofinansowane ze środków Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Federal Foreign Ofiice) w ramach projektu „Civil society dialogue – including all voices”, realizowanego wspólnie z filia.die fraunestiftung.