Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Społeczność Kongresu Kobiet Tomaszowa Mazowieckiego


Tomaszów Mazowiecki

Pogotowie Feministyczne: pilny grant przeznaczony na organizację spotkań i dyskusji na temat języka wykluczającego.

 

O grupie

Jesteśmy kilkuosobową grupą związaną ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet, choć nie wszystkie do niego należymy. Wspólnie organizowałyśmy protesty społeczne w obronie wolnych sądów, praw kobiet, „Nazywam się Miliard”, Tour de Konstytucja.

Kongres Kobiet Tomaszowa Mazowieckiego to społeczność osób, które wspólnie działają na rzecz praw kobiet, obrony demokracji i praw mniejszości. Organizują comiesięczne spotkania dla społeczności KK, otwarte również dla wszystkich mieszkańców miasta. Do tej pory zorganizowały spotkania m.in. z Piotrem Jaconiem czy Adamem Bodnarem. Jak zwracają uwagę członkinie grupy, warunki lokalne do działania są trudne: po wyborach samorządowych trzecią kadencję z rzędu w mieście rządził będzie PiS. Tym ważniejsza jest teraz potrzeba działania i dotarcia do szerszej społeczności lokalnej z przekazem równościowym.

 

cztery kobiety pozujące do zdjęcia

 

O działaniu

Wszystko zaczyna się od języka: opresyjnego, stygmatyzującego, a bywa że seksistowskiego. To jest język oficjalny, język mediów, język jakim operuje się w szkołach. Potrzebna jest edukacja w zakresie rozumienia, jak język może być niebezpieczny, nieść nienawiść, stygmatyzować.

W ramach grantu Pogotowia Feministycznego grupa zorganizuje cykl wykładów i spotkań na temat dyskryminacji poprzez język ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Działanie skierowane jest do kobiet sympatyczek Stowarzyszenia Kongres Kobiet, społeczności LGBT+ w mieście, a także uczennic starszych klas szkół ponadpodstawowych.

 

Kwota grantu: 3000 zł

fot. z materiałów własnych grupy