Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Sensorycznie wrażliwe


Bytom

Grupę tworzy pięć kobiet, w tym dwie osoby niewidome, jedna słabowidząca, jedna Głucha i jedna pełnosprawna osoba sojusznicza. Działają, bo chcą, by osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi mogły spotykać się, rozmawiać i wspierać w przyjaznym, nieoceniającym gronie oraz miały dostęp do tych samych narzędzi rozwoju i wzmocnienia, co kobiety bez niepełnosprawności.

Działaczki w ramach wspólnego spędzania czasu korzystają z otwartej siłowni rekreacyjnej.„Problemem jest nie tylko niepełnosprawność, ale również sposób jej postrzegania”

Kobiety z niepełnosprawnościami doświadczają dyskryminacji wielokrotnej. „Oczekuje się od nas jako kobiet nienagannego wyglądu oraz wypełniania narzuconych ról społecznych. Gdy dodatkowo jest się osobą z niepełnosprawnością, poczucie odrzucenia, marginalizacji i brak wsparcia są szczególnie dotkliwe”, mówią Sensorycznie wrażliwe. „Problemem jest nie tylko sama niepełnosprawność, ale również sposób jej postrzegania”.

Czas tylko dla siebie – kręgi kobiet

W ramach minigrantu grupa zorganizuje cykl spotkań wzmacniających dla kobiet z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz kobiet ich wspierających pod hasłem Kręgów Kobiet, które – jak pisze grupa, pomagają poradzić sobie ze smutkiem, niepewnością, niewiarą w siebie i swoje możliwości, przeróżnymi lękami, czasami też brakiem poczucia sensu swoich działań, czy też brakiem głębokiego kontaktu z samą sobą. „Chcemy dać uczestniczkom czas tylko dla siebie, aby w pełni mogły zaopiekować się sobą, a nie jak zazwyczaj bywa – wszystkimi naokoło, zapominając o własnych potrzebach”. Spotkania w kręgu kobiet będą obywały się raz w miesiącu (w sumie 6 spotkań). Część z nich połączona będzie z warsztatami wzmacniającymi, takimi jak: leśny spacer sensoryczny (tzw. „Kąpiele Leśne”),  relaksacje połączone z wizualizacjami, pracą z ciałem i oddechem, oraz masaże. Ponadto zostanie przeprowadzony cykl zajęć jogi. Często zajęcia jogi są niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, np. dla kobiet Głuchych, które do pełnego uczestnictwa potrzebują tłumaczenia na język migowy. Z racji tego, że instruktorka jogi jest osobą słabosłyszącą, znającą język migowy, zajęcia te będą w pełni dostępne!

Działaczki grupy na wspólnym spacerze w lesie.

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał grupie Sensorycznie Wrażliwe dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w 2022 i 2023 roku.

 

Kwota MiniGrantu: 4 400zł
Kwota MiniGrantu+: 18 800 zł

Fot. Materiały własne grupy