Sensorycznie Wrażliwe
Bytom
MiniGrant: warsztaty WenDo dla kobiet z niepełnosprawnością sensoryczną oraz kobiet je wspierających.
O grupie
Kobiety tworzące grupę są aktywne i swoją postawą chcą przełamywać stereotypy powszechnie panujące: Chcemy pokazywać innym, że niepełnosprawność, pomimo że nie jest łatwym doświadczeniem, nie oznacza bierności.
Grupę Sensorycznie Wrażliwe tworzą kobiety z niepełnosprawnością sensoryczną wzroku i słuchu (czyli kobiety głuchoniewidome, G/głuche, słabosłyszące, niewidome i słabowidzące) oraz kobiety je wspierające – asystentki i wolontariuszki. Są to kobiety narażone na marginalizację, przemoc oraz podwójną dyskryminację: ze względu na płeć oraz niepełnosprawność. Grupa organizuje warsztaty, spotkania oraz różnego rodzaju aktywności i wydarzenia wzmacniające, po to, aby wspierać siebie nawzajem, ale także zmieniać świadomość społeczną dotyczącą niepełnosprawności. Podstawową wartością dla Sensorycznie Wrażliwych jest samostanowienie kobiet z niepełnosprawnościami.
Wiele kobiet z niepełnosprawnością, czego dowiedziałyśmy się podczas naszych spotkań i rozmów oraz działań w poprzednich latach, często nie wie, że ma w ogóle prawo do tego, by na coś się nie zgadzać, by powiedzieć „nie” kiedy czegoś nie chce robić! Ze strachu przed odrzuceniem i wykluczeniem często boją się przeciwstawić.
O działaniu
Grupa zorganizuje warsztaty WenDo dla kobiet z niepełnosprawnością sensoryczną oraz kobiet je wspierających, które będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Podczas dwóch dni zajęć uczestniczki będą się uczyły nie tylko technik samoobrony, ale również asertywności, poznają także inne kobiety, które doświadczają podobnych problemów – męskiej dominacji, braku wiary w siebie, lęku przed byciem sobą i wyrażaniem swoich potrzeb. Dzięki udziałowi w warsztacie uczestniczki otrzymają narzędzia, z których będą mogły korzystać w życiu codziennym. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kobiety z niepełnosprawnością z jednej strony są szczególnie narażone na przemoc fizyczną i psychiczną oraz pozbawione poczucia sprawczości, a z drugiej mają utrudniony dostęp do wielu ofert warsztatowo-szkoleniowych, z których chciałyby skorzystać – takich jak np. WenDo.
Kwota grantu: 5300 zł
fot. Agnieszka Majnusz