Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Samotna Mama


Wrocław

„Chcemy stworzyć społeczność i grupę wsparcia dla samotnych matek-migrantek, aby w przyszłości mogły one powiedzieć społeczeństwu o sobie i swoich potrzebach”

O grupie

Członkinie grupy to matki, które z różnych powodów znalazły się na emigracji w Polsce. Łączy je doświadczenie związane z samodzielnym macierzyństwem – same nimi są lub pracują z nimi. Poprzez swoje działania chcą zwrócić uwagę na te matki, które znalazły się ze swoimi dziećmi w obcym kraju, i nie mają tutaj wsparcia ze strony rodziny i bliskich.

Grupa zwraca uwagę na trudności, z jakimi zmagają się imigrantki: finanse, dyskryminacja przy poszukiwaniu pracy i mieszkania, problem ze znalezieniem czasu dla siebie. Dlatego postanowiły założyć grupę i połączyć siły – kobiet, które już odnalazły się w Polsce, i tych, którym ze względu na doświadczane problemy trudno jest skorzystać z własnych zasobów. Członkinie grupy organizują już nieformalne spotkania kobiet imigrantek oraz gry miejskie dla dzieci w parkach.

„Każda osoba uczestnicząca uzyska pomoc i odnajdzie w sobie zasoby, aby pomagać innym kobietom”

Trzy kobiety w parku

O działaniu

Długoterminowym celem grupy jest zbudowanie społeczności osób w podobnej sytuacji życiowej – samodzielnych matek, przebywających na emigracji w Polsce. Sposobem na realizację tego celu będzie zaproszenie grupy takich kobiet do udziału w stacjonarnym szkoleniu wyjazdowym. W jego trakcie odbędą się spotkania z osobami specjalizującymi się w prawie, psychologii czy arteterapii. Jednocześnie ma to być zaczątek trwałej społeczności, a także badanie potrzeb tej grupy kobiet, więc część czasu zostanie poświęcona na planowanie dalszych działań. Grupa zapewni też opiekę nad dziećmi, tak by matki mogły mieć czas dla siebie.

Kwota grantu: 4 850 zł
Fot. z materiałów własnych grupy