Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Różowa Skrzyneczka


Wrocław

O grupie

Jesteśmy przestrzenią wsparcia dla wszystkich osób menstruujących. Chcemy, aby dostęp do środków higieny menstruacyjnej był tak oczywisty, jak dostęp do papieru toaletowego.

Różowa Skrzyneczka to fundacja, która walczy o dostęp do podpasek i tamponów, znosi wykluczenie i tabu menstruacyjne, edukuje i zabiega o równy dostęp do wiedzy o miesiączce oraz domaga się systemowych zmian w tym zakresie.

Fundacja, we współpracy z nauczycielkami, rodzicami, opiekunami, polityczkami i pracownicami placówek medycznych, wiesza różowe skrzyneczki wypełnione bezpłatnymi podpaskami i tamponami w przestrzeni publicznej. Pierwsza skrzyneczka zawisła we Wrocławiu w 2019 roku – dziś jest ich w całej Polsce ponad 8 tysięcy!

Członkinie fundacji podkreślają, że dostęp do darmowych podpasek, tamponów i innych produktów menstruacyjnych w przestrzeni publicznej jest dla nich elementem walki o faktyczną równość i sprawiedliwość. Równie ważnym celem Różowej Skrzyneczki jest zapewnienie dostępu do rzetelnej edukacji o miesiączce w szkole.

Staramy się̨ też znieść tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja. W szkole temat miesiączki wprowadzany jest lakonicznie podczas biologii, a dostępu do tej, i tak wybrakowanej wiedzy, nie mają chłopcy – na przykład zajęcia o miesiączce w ramach WDŻ mają tylko dziewczynki. To sprawia, że miesiączka staje się tematem tabu, o którym nie rozmawia się z chłopcami.

 

Dwie kobiety siedzą na ławce w otoczeniu kwiatów

 

O działaniu

W najbliższych latach Różowa Skrzyneczka chce przede wszystkim zadbać o dostęp do bezpłatnych środków menstruacyjnych dla osób, które szczególnie mocno tego potrzebują, w tym uchodźczyń i migrantek oraz osób znajdujących się w szpitalach. Już teraz Fundacja współpracuje z ośrodkami dla cudzoziemców, punktami pomocy uchodźczyniom, oddziałami psychiatrycznymi, oddziałami leczenia uzależnień, gdzie stopniowo trafiają kolejne skrzyneczki.

Drugim priorytetem Fundacji na najbliższe lata jest dobra edukacja miesiączkowa – rzetelna, włączająca, mniej hierarchiczna i pozbawiona tabu. O miesiączce mówi się bowiem głównie w kontekście pełnosprawnych dziewczynek i kobiet, wykluczając inne osoby menstruujące, czyli trans mężczyzn, osoby niebinarne oraz kobiety i osoby z niepełnosprawnościami. Fundacja Różowa Skrzyneczka chce to zmienić: chce stworzyć własny model edukacji o miesiączce oraz rozwinąć ogólnopolską sieć edukatorek i edukatorów menstruacyjnych, które poniosą wiedzę o miesiączkowaniu dalej w świat.

 

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. agata kubis / .kolektyw