Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

QueerWithoutBorders


Warszawa, cała Polska

MiniGrant: Grupa zapewni wsparcie interwencyjne dla osób uchodźczych LGBTQI+, oraz pomoc rzeczową.

 

O grupie

Naszym nadrzędnym celem jest zmiana systemowego podejścia do uchodźczych osób LGBTQI+ na różnych etapach drogi i procedury. To jednak długa droga, a osoby potrzebują wsparcia tu i teraz – środki na pomoc bezpośrednią „na start” to nasza próba intersekcjonalnej solidarności.

Kolektyw tworzą osoby zaangażowane badawczo, rzeczniczo i aktywistycznie we wsparcie osób uchodźczych LGBTQI+ w Polsce. Wspierają osoby bezpośrednio m.in. w znalezieniu zakwaterowania, opieki psychologicznej i prawnej, współpracują także z osobami prawniczymi przy przygotowywaniu materiałów do postępowań o ochronę i prowadzą badania z Konsorcjum Migracyjnym. Działają głównie z Warszawy i z pogranicza polsko-białoruskiego, ale ich działania mają charakter ogólnopolski.

W naszej pracy kluczowe jest bezpieczeństwo i komfort osób, z uwagi na ryzyko prawne związane z procedurą o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale też zagrożenie wyoutowaniem lub retraumatyzacją. Kolektyw powstał w odpowiedzi na brak systemowego wsparcia dla queerowych osób uchodźczych, naszą dotychczasową pracę na granicach i potrzeby, które staramy się stale rozpoznawać.

 

kolaż zdjęć pięciu osób a pod nimi tęcza, drut i napis queer without borders

 

O działaniu

Kolektyw przeznaczy grant na interwencyjne „pakiety pomocowe” dla ok. 15-20 osób LGBTQI+ wychodzących ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców i miejsc zbiorowego zakwaterowania. Częścią pakietu będzie zapewnienie transportu z ośrodka detencyjnego i bezpiecznego noclegu. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, kolektyw zapewni karty żywności, podstawowe artykuły higieniczne, powerbanki, jednorazowe doładowanie telefonu na kartę oraz interwencyjne wizyty specjalistyczne – u psychoterapeuty, psychiatry, lekarza specjalisty.

 

Kwota grantu: 5300 zł

fot. z materiałów własnych grupy