Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Prawniczki Pro Abo


Warszawa i in.

O grupie

Istniejemy, by obecne prawo antyaborcyjne skrzywdziło jak najmniej osób, było stosowane jak najmniej nieludzko, a docelowo – by się zmieniło.

Są oddolnym kolektywem prawniczek o różnych specjalizacjach,. Wszystkie są aktywistkami, które angażują się w działania na rzecz praw człowieka. Jako Prawniczki Pro Abo zajmują się walką o dekryminalizację i destygmatyzację aborcji w Polsce oraz wspieraniem aktywizmu aborcyjnego w Polsce. Wspierają prawnie osoby represjonowane w związku z aktualnie obowiązującym prawem antyaborcyjnym – z powodu aborcji własnej lub pomocy w aborcji. Zajmują się również działalności edukacyjną i publikacyjną.

Jesteśmy otwarcie i głośno pro abo. Ryzykujemy swoje pozycje zawodowe i perspektywy, by być mocnym feministycznym głosem w środowisku prawniczym.

 

 

O działaniu

Docelowo marzymy, by obecne prawo się zmieniło. Dziś widzimy, że na jego stosowanie przez instytucje państwowe wpływają nie tylko ogólnie stosowane zasady interpretacji prawa, ale też stygma wokół aborcji, patriarchalny stosunek do osób w ciąży i pomijanie międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka. Chcemy z tym walczyć.

Kolektyw chce, by wsparcie prawne dla osób potrzebujących pomocy w związku z dostępem do aborcji w Polsce było jak najbardziej efektywne. W związku z tym Grant Mocy przeznaczy na uruchomienie i obsługę infolinii oraz e-maila z darmowymi poradami prawnymi, będzie prowadzić szkolenia z zakresu praw pacjentek i pacjentów oraz udostępniać materiały szkoleniowe na platformie edukacyjnej. Kolektyw chce też brać aktywny udział w debacie prawnej na temat aborcji i wpływać na zmianę postrzegania istoty praw reprodukcyjnych oraz destygmatyzację aborcji u części środowiska prawniczego i medycznego.

 

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. Materiał własny grupy