Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Porozumienie Feministyczne 8 marca


Warszawa

Pogotowie Feministyczne: pilny grant przeznaczony na organizację Manify Warszawskiej

 

O grupie

To już ćwierć wieku, kiedy spotkamy się na ulicach Warszawy! Wspólnie chcemy pokazać, że mamy dość grania według zasad opresyjnego systemu! Wierzymy w rewolucyjny potencjał siostrzeństwa, samoorganizacji i pomocy wzajemnej.

Porozumienie Feministyczne 8 Marca to nieformalna grupa powstała w 2000 roku (wówczas jeszcze jako Porozumienie Kobiet 8 marca). Była to odpowiedź na wydarzenia w Lublińcu, gdzie policja na podstawie anonimowego donosu zatrzymała kobietę znajdującą się w gabinecie lekarskim, gdzie miał być wykonywany zabieg aborcji, i przewiozła ją na przymusowe badania ginekologiczne. Od tego czasu – od 25 lat! – Porozumienie organizuje coroczną manifę w Warszawie.

 

Czarno-białe zdjęcie grupy osób na proteście i napis Pogotowie Feministyczne FemFund

 

O działaniu

Prawo do lenistwa – prawo do czasu, który należy do nas, a nie do wyzyskiwaczy – nie jest tym samym, co prawo do odpoczynku. Odpoczywamy, żeby zregenerować siły. Lenistwo służy nam samym, naszym ciałom, naszym wspólnotom. Nasze prawo do lenistwa wyrasta wprost z tradycji ruchu robotniczego. Kiedy strajkujące włókniarki w Lawrence w 1910 roku domagały się “chleba i róż”, mówiły o prawie do życia, które nie jest biologicznym (prze)trwaniem w kieracie, ale życiem właśnie, bogatym, szczęśliwym, nie dającym się sprowadzić do zapierdolu.

Tegoroczna manifa odbywa się 10 marca w Warszawie pod hasłem „O prawa do lenistwa – przeciwko wyzyskowi”. Kolektyw organizujący demonstrację chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak patriarchat i kapitalizm przyczyniają się do wyzysku i wypalenia kobiet i osób. Grupa zwraca też uwagę, że prawo do lenistwa to także prawo do życia bez lęku przed przemocą, wojną i katastrofą klimatyczną: „na umierającej z gorąca planecie, wśród wojen i nienawiści, z zaszczepionym w głowach i ciałach kapitalistycznym kultem zapierdolu, nie ma jak się lenić”. Grant Pogotowia Feministycznego przeznaczony jest na organizację wydarzenia.

 

Kwota grantu: 3000 zł