Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Omnes


Piekary Śląskie

MiniGrant: Członkinie stowarzyszenia zorganizują grupę wsparcia dla rodziców osób z niepełnosprawnościami, aby stworzyć przestrzeń dla wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.

 

O grupie

Pokazujemy, że matki dzieci z niepełnosprawnością, to nie roszczeniowe osoby, ale świadome swoich praw kobiety, które niejednokrotnie w pojedynkę muszę toczyć walkę o przetrwanie. Państwo daje nam głodowe świadczenie pielęgnacyjne, pozbawia nas możliwości legalnego „dorobienia” w czasie, kiedy nasze dzieci są w szkołach i ośrodkach.

Stowarzyszenie OMNES założyło 6 kobiet, dla których ważne jest dobro osób z niepełnosprawnością (OzN) i ich rodzin – w szczególności mam. Organizacja powstała z wściekłości na to, jak traktowane są OzN i osoby opiekuńcze, a jej celem było zapoczątkowanie realnych zmian na szczeblu lokalnym. Dziś stowarzyszenie OMNES liczy 26 osób, które kolektywnie wyznaczają kierunek jego działań i rozwoju. Członkinie grupy pomagają sobie i wspierają się wzajemnie tworząc kobiecy krąg, w którym czują się wysłuchane.

Właściwie żadna z nas nie jest pod stałą opieką psychologa. Nie mamy czasu, pieniędzy, wydaje się nam, że jesteśmy silne i dajemy radę. Jednocześnie okazało się, że w grupie osób z podobnym problemem łatwiej się otwieramy, nie boimy się łez, przyznania się do słabości, zwątpienia czy stanów lękowych i depresyjnych.

 

Elegancko ubrane z wiankami na głowie sześć członkiń stowarzyszenia Omnes, w tle zawieszone są białe materiały i ozdoby uplecione ze sznurka

 

O działaniu

Członkiniom stowarzyszenie zależy na psychicznym dobrostanie mam dzieci z niepełnosprawnościami, dlatego w ramach MiniGrantu planują stworzyć dla siebie grupę wsparcia z psycholożką. W najbliższej okolicy żadna z nich nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju pomocy nawet prywatnie, choć każda z nich bardzo tego potrzebuje.

 

Kwota grantu: 2000 zł

Fot. Aneta Pohl Fotografia