Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Olsztyński Marsz Równości


Olsztyn

Pogotowie Feministyczne: pilny grant na organizację after party po marszu równości w Olsztynie

 

O grupie

Jesteśmy osobami, które są dumne z tego, kim jesteśmy. Bez względu na naszą orientację, płeć, sprawność, wygląd, pochodzenie, majętność i wiek. Polska to nasz dom i nie damy tego sobie odebrać!

Olsztyński Marsz Równości przeszedł ulicami miasta dwukrotnie, w 2019 i 2022 roku. W pandemicznym „międzyczasie” kolektyw skupiony wokół marszu zorganizował też spotkanie z Piotrem Jaconiem „My trans”, powiesił różową skrzyneczkę, zbierał rzeczy dla osób na granicy polsko-białoruskiej, pomagał uciekającym przez wojną osobom z Ukrainy, zorganizował demonstrację solidarnościową po zatrzymaniu Margot, i drugą po ataku na Marsz Równości w Białymstoku. Dotychczas jednak – ze względów finansowych – nie było możliwości, by queerowa społeczność spotkała się i integrowała po paradzie na after party w klubie.

 

Osoby z tęczowymi flagami podczas marszu równości na tle budynków miejskich Olsztyna

 

O działaniu

Dzięki zorganizowaniu afterparty po III Olsztyńskim Marszu Równości, udało nam się zintegrować lokalną społeczność LGBT+ i osoby sojusznicze. Zostały zawarte nowe znajomości, które – szczególnie dla młodych ludzi – mogą zniwelować poczucie osamotnienia. Wiele osób siedziało na schodach przed klubem, rozmawiało, pocieszało się przy trudnych tematach.

W 2023 roku kolektyw zorganizował III Olsztyński Marsz Równości. Tym razem do grupy zgłosił się jeden z klubów w Olsztynie z ofertą udostępnienia lokalu na queerowe after party, jednak część kosztów (m.in. drag show) musiały pokryć osoby organizujące marsz. Wydatki te zostały sfinansowane z grantu Pogotowia. Impreza przyciągnęła w sumie – w różnych momentach – około 350 osób, w tym wiele młodych osób LGBTQ z Olsztyna i okolic, które doświadczyły wsparcia i dumy z bycia częścią tej społeczności.

 

Kilkadziesiąt osób machających i trzymających tęczowe flagi podczas marszu równości

 

Kwota grantu: 3000 zł
Fot. Alex Smoczyńska