Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych


Wierzymy w siostrzeństwo i pomoc wzajemną”

Stowarzyszenie Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych (MIR) istnieje od 2016 roku, choć jego członkinie działały już wcześniej jako grupa nieformalna. Obecnie do MIRu należy osiem aktywistek. „Nasza grupa to zaprzyjaźnione ze sobą kobiety, które starają się wspierać nawzajem. Lubimy rozmawiać i być ze sobą. Wierzymy w siostrzeństwo i pomoc wzajemną, lubimy i szanujemy naturę, zwierzaki, sztukę. Staramy się połączyć postulaty feminizmu z działaniami artystycznymi” – mówią o sobie.

Zajmują się przeciwdziałaniem przemocy ze względu na płeć, edukacją antydyskryminacyjną, działaniami herstorycznymi. Promują WenDo – warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet, tworzą równościowe murale poświęcone kobietom, organizują festiwal Kręgi Kobiet, wydają feministyczny kalendarz, organizują warsztaty stolarskie dla kobiet. „Wciąż wierzymy, że nasze działania mogą coś zmienić w otaczających nas realiach, każda dziewczyna i kobieta, która dzięki naszym staraniom zaczyna czuć się feministką to wielka satysfakcja i radość” – deklarują.

Obrazek przedstawiający krąg nagich kobiet o różnym kolorze skóry, w środku rysunek kwiatów wpisanych w koło

Poczucie sprawczości

Członkinie MIR prowadzą różne zajęcia z kobietami osadzonymi w areszcie śledczym w Opolu i to z nimi zrealizowały swój pomysł na pierwszy feministyczny minigrant – warsztaty samoobrony i asertywności WenDo oraz spektakl. Tym razem powtórzyły WenDo dla innej grupy osadzonych oraz wspólnie z nimi stworzyły mural na spacerniaku oposkiego aresztu.

Wiemy, że komunikacja w grupie, która była na WenDo, znacznie się poprawiła, dziewczyny mają większe poczucie wspólnoty i siostrzeństwa. Stworzenie muralu to temat poruszany od ponad roku. Praca nad nim dała dziewczynom poczucie sprawczości, wierzymy, że chwile na spacerniaku będą przyjemniejsze zarówno dla twórczyń muralu jak i reszty osób osadzonych” – deklarują członkinie MIRu.

 

Kwota dotacji: 4 400,00 zł