Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Legalna Aborcja


Łódź/Warszawa

MiniGrant: podcasty na YouTube na temat aborcji, z osobami zaangażowanymi w feministyczny aktywizm proaborcyjny.

 

O grupie

Aborcja jest tematem najbliższym naszym sercom. Wierzymy, że radykalna zmiana społeczna i prawna w tym obszarze pozwoli na zniwelowanie społecznej nierówności, ale także otworzy furtki do pozytywnych działań w pozostałych obszarach sprawiedliwości reprodukcyjnej.

Legalna Aborcja to oddolny kolektyw aktywistek, który zawiązał się podczas pracy komitetu obywatelskiego „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”. Dziś działa już niezależnie, współpracując z organizacjami biorącymi udział w tym projekcie. Celem grupy jest zwiększenie społecznego poparcia dla liberalizacji prawa aborcyjnego, tak by każda osoba w ciąży mogła dysponować pełnym prawem do samostanowienia w kwestii kontynuacji ciąży lub jej przerwania. Członkinie kolektywu – zawodowo specjalistki od komunikacji, koordynacji projektów i marketingu – działają głównie w obszarze Social Mediów, tworząc rzetelne i niestygmatyzujące treści o aborcji.

Media tradycyjne, głównie telewizja, nie dają grupom feministycznym przestrzeni do mówienia o aborcji. Przekazy medialne to zazwyczaj rozmowy polityczne i medyczne. Naszym działaniem chcemy dać przestrzeń do mówienia o aborcji głównie proaborcyjnym grupom feministycznym lub opierać się na przekazie tych grup.

 

Grafika - na zielonym tle po bokach widoczne są dwie osoby - mówczynie, w centrum grafiki różowy mikrofon symbolizujący cel grupy - tworzenie podcastu

 

O działaniu

Długofalowym celem działaczek Legalnej Aborcji Bez Kompromisów jest docieranie z dekryminalizującym i destygmatyzującym przekazem dotyczącym aborcji do jak najszerszego grona osób. Zauważyły, że przestrzenią niezagospodarowaną przez działania feministyczne i proaborcyjny aktywizm wciąż pozostaje YouTube – lider popularności w polskim internecie. Postanowiły to zmienić i w ramach MiniGrantu założyć kanał, na którym znajdą się podcasty i rozmowy z osobami zaangażowanymi w feministyczny aktywizm proaborcyjny. To pozwoli im dotrzeć do osób, które do tej pory nie miały dostępu do rzetelnych aborcyjnych treści.

 

Kwota grantu: 5300 zł

Fot. z materiałów własnych grupy