Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolorowi Ratownicy


Kielce

Marsze równości – radosne i bezpieczne

Kolorowi Ratownicy to nieformalna grupa osób, które łączy pasja do ratownictwa. Udzielają pierwszej pomocy podczas marszów równości w Polsce. Chęć skorzystania z ich wsparcia w zadeklarowało wiele miast, m.in. Lublin, Olsztyn, Opole, Kielce Białystok czy Rzeszów.

Grupa powstała w odpowiedzi na przemocowe wydarzenia, które miały miejsce podczas Marszu Równości w Białymstoku w 2019 roku. Kolorowi Ratownicy postanowili wykorzystać swoje doświadczenie w ratownictwie specjalistycznym, by zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do pomocy przedmedycznej osobom uczestniczącym w marszach. Robią to wolontariacko, wiedząc, jak wysokie mogą być koszty tego rodzaju zabezpieczenia dla organizatorów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Prowadzą też szkolenia wolontariuszy i wolontariuszek oraz pomagają w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych.

Trzy uśmiechnięte, obejmujące się osoby na tle budynku, w odzieży ratowniczej

 

W ich działaniu chodzi o coś więcej niż o techniczne wsparcie organizatorów i organizatorek: „naszym działaniem chcemy pokazać, że osoby nieheteronormatywne, które działają w grupie, nie są ideologią, ale ludźmi, którzy w dodatku pomagają wszystkim innym bez wyjątku, często ryzykując własnym życiem” – mówią.

Dwie osoby ubrane w odzież ratowniczą, w tle manifestacja, tęczowe flagi

 

„Naszym marzeniem jest mieć stuprocentową pewność, że mamy potrzeby sprzęt, a jednocześnie – nie musieć go użyć”

W związku z tym, że w pandemicznym 2020 roku wiele marszów się nie odbyło, grupa wykorzystała zakupiony sprzęt medyczny (plecaki + wyposażenie) podczas Obozu dla klimatu oraz jesiennych manifestacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Kielcach i Warszawie. Jak mówią Kolorowi Ratownicy, w idealnym świecie ten sprzęt byłby potrzebny jedynie do drobnych skaleczeń – było jednak inaczej…

Grupa zyskała też większą rozpoznawalność. „Cieszymy się, że zaczynamy znaczyć więcej wśród innych grup ratownictwa. 30 października podczas strajku OSK szliśmy ramię w ramię i na równi z PCK i innymi grupami ratownictwa. Przed świętami zorganizowaliśmy spotkanie on-line dla Stołecznych Samarytan i podzieliliśmy się dobrymi praktykami związanymi z zabezpieczeniem siebie samych” – mówi Gosia z Kolorowych.

 

Osoba stojąca tyłem, ubrana w odzież ratowniczą, w tle manifestacja, tęczowe flagi

 

Kwota dotacji: 3 200 zł

Autorki_rzy grafiki, zdjęć: Kolorowi Ratownicy (1, 2), Michał McFly Kucharski (3, 4)