Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzycy


Bystrzyca

MiniGrant: Koło liczące ponad 50 Gospodyń zorganizuje całodniowy kobiecy krąg oraz warsztat WenDo dla kobiet.

 

O grupie

Mimo, że mamy XXI wiek, nie jest łatwo być niezależną̨, mądrą̨ i samodzielnie myślącą kobietą na polskiej wsi. Część́ z nas jest po lekturze „Chłopek – opowieści o naszych babkach” czytanej ze smutkiem, żalem, łzami, wkurzeniem, poczuciem niesprawiedliwości i zaciśniętymi pięściami. Tych samych emocji doświadczamy na co dzień́. Występujemy przeciwko wiekom tradycji, utrwalonych schematów i wdrukowanych postaw, gdzie kobiety nie mogły o sobie stanowić́. Naszym projektem chcemy uciec od postrzegania nas jako „wiejskich bab od roboty”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzycy powstało w 2023 roku, by działać na rzecz poprawy sytuacji kobiet na wsi – zwalczać ustanowiony porządek mężczyzn u władzy i kobiet w rolach „usługowych”. Koncentrują się na samoorganizacji, samopomocy, podnoszeniu poczucia bezpieczeństwa i wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Realizują swoje feministyczne wartości w działaniu – czasem jest to organizacja pomocy dla samotnej mamy, a innym razem ściągnięcie mammobusu do Bystrzycy. Członkinie Koła chcą wspierać́ najbardziej potrzebujące i pokrzywdzone kobiety w wiejskiej społeczności, wzmacniać ich poczucie sprawczości i organizować pomoc w momencie, gdy wydarza się coś złego.

Dzięki wiedzy i umiejętnościom z warsztatu będziemy bronić́ swoich praw razem, bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Chcemy zapoczątkować́ zmianę̨ w głowach kobiet i dać odwagę̨ do samostanowienia i samorealizacji. Po warsztatach będzie nam łatwiej stanąć w obronie pokrzywdzonych, głośno mówić o niesprawiedliwości czy przemocy i przede wszystkim działać!

 

Grupa kobiet w identycznych koszulkach. Przed nimi baner z napisem KGW Bystrzyca.

 

O działaniu

Koło zorganizuje kobiecy krąg, by z pomocą trenerki przepracować osłabiające przekonania na swój temat, oswoić niepewność́ i strach, otworzyć się, pobyć ze sobą, wygadać się i być wysłuchaną. Planują również wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa i doświadczyć własnej mocy, organizując dwa dni warsztatów WenDo. Dzięki nim popracują nad asertywnością i nauczą się stawiać granice bez wyrzutów sumienia, wstydu czy poczucia winy.

 

Kwota grantu: 5300 zł

fot. z materiałów własnych grupy