Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”


Dobrzyca

Dobrzyczanki założyły Koło, bo chciały zrobić coś razem dla siebie. Są pełne chęci i pasji do działania na rzecz kobiet i swojej lokalnej społeczności. I jest ich wiele, bo blisko 50! Wiedzą, że mają siłę, że są ważne, ale chcą mieć faktyczny wpływ na to, co się dzieje dookoła. Pierwszy rok ich działalności był szczególny – zaczęły od szycia maseczek ochronnych, a potem postanowiły się lepiej poznać i zrobić coś dla siebie. Zorganizowały m. in. zajęcia z samoobrony i wspólne wyjazdy integracyjne. Chcą, aby kobiety narażone na dyskryminację ze względu na płeć, wiek czy miejsce pochodzenia mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. „Chcemy, wspierać się wzajemnie i czuć się dobrze w swoim kobiecym towarzystwie” – mówią Dobrzyczanki.

Grupowy występ muzyczny, główna bohaterka przebrana za Marylę Rodowicz gra na gitarze, reszta śpiewa i macha kwiatami.Feministki z Dobrzycy w leśnym amfiteatrze

W ramach minigrantu Dobrzyczanki stanęły na scenie dobrzyckiego leśnego amfiteatru! Zrealizowały feministyczny spektakl „Wróżka prawdę Ci powie”, w którym wcieliły się w role uczennic oraz znanych, charakterystycznych, silnych kobiet. Ten artystyczny debiut sprawił licznie przybyłym mieszkańcom i mieszkankom dużo radości, ale i dał do myślenia. Oczywiście nie zabrakło postulatów feministycznych czy ekologicznej refleksji. A wszystko według ich własnego, autorskiego scenariusza!

Plakat promujący premierowy spektakl „Wróżka prawdę ci powie”Bo kobiety mogą wszystko

Ich pomysł narodził się z chęci i pasji członkiń Koła, które chciały zrealizować swoje dziecięce marzenia oraz wykorzystać swoje umiejętności. „Chcemy pokazać dzieciom, że kobiety mogą wszystko i są siłą napędową społeczeństwa. Chcemy, aby młode pokolenie wierzyło w siłę kobiet i rosło z przekonaniem, że ich miejsce jest tam gdzie chcą, a nie tam gdzie ktoś im wskaże palcem” – deklarowały Dobrzyczanki. Swoim przekazem chciały obalić tradycyjny model wychowania w patriarchacie: „udowadniamy, że dziewczynki również mogą być odważne, a wrażliwość chłopców nie jest powodem do wstydu”.

Cała grupa artystek ustawiła się do zdjęcia.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz / .kolektyw