Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolektyw Wilczyce


Puszcza Karpacka

Wilczyce to intersekcjonalny kolektyw działający oddolnie na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej. „Wierzymy, że możemy funkcjonować tak jak chciałybyśmy, żeby funkcjonował świat: bez hierarchii, dominacji ludzi nad pozostałymi istotami, patriarchatu, queerfobii i faszyzmu. Z radykalną empatią i troską” – deklarują. Puszcza Karpacka i inne stare lasy o charakterze naturalnym są domem dla niezliczonych gatunków. Działalność kolektywu to wyraz niezgody na dewastację przyrody i eksploatację cennych lasów, które pełnią kluczową rolę w ochronie klimatu. Jednym z takich starych lasów o charakterze naturalnym jest właśnie Puszcza Karpacka, będąca domem dla niezliczonych gatunków, które niestety nie mogą obronić się same.

Detal okupacji, drewniana platforma, ze ścianami i plandeką, z okna wychyla się działaczka w masce wilczycy.W imię sprawiedliwości międzygatunkowej

Ponieważ wszystkie inne dotychczasowe metody protestów zawiodły, w obliczu planowanej wycinki około 30% drzew w Puszczy Karpackiej kolektyw zdecydował się na akcję bezpośrednią. Z początkiem 2021 roku Wilczyce wkroczyły do #nory_219a, aby zablokować drogę dojazdową pilarzy i rozpocząć bezpośrednią blokadę wycinki. „Walczymy w obronie Lasu i wszystkich istot go zamieszkujących (…). Ramię w ramię, łapa w łapę – to nasz wyraz troski” – mówią Wilczyce. Zostały współmieszkankami lasu, by ochronić przyrodę przed chciwością i żądzą władzy człowieka – by stać się głosem leśnej wspólnoty. „Degradacja i wyzysk środowiska naturalnego jest przejawem patriarchalnego systemu, który trwa i rozwija się poprzez takie antropocentryczne i grabieżcze działania. Solidaryzujemy się z istotami nieludzkimi, wspierając ich walkę o przetrwanie. (…) Wierzymy bowiem, że świat może funkcjonować w oparciu o równość, biocentryzm i radykalną empatię” – deklarują.

Wycinek okupacji Karpat, między dwoma drzewami rozciągnięty jest baner „Zdejmij mundur przeproś las, bez lasu nie będzie nas”, platforma i panel słoneczny.Skillsharing dla Puszczy

Puszcza potrzebuje odważnej obrony, a Wilczyce – solidarności i wsparcia na miejscu. W ramach minigrantu Wilczyce zorganizowały skillshare, czyli 9 dni dzielenia się wiedzą i umiejętnościami w duchu równościowym. Osoby uczestniczące w skillshare poznawały okoliczne lasy i zamieszkujące je istoty, uczyły się wspinaczki, zdobywały wiedzę i umiejętności pozwalające tworzyć blokady i obozy protestacyjne w obszarach przyrodniczych, edukowły się wzajemnie w zakresie aktywizmu, ochrony przyrody, akcji bezpośrednich, queeru, feminizmu, selfcaru, działań antydyskryminacyjnych, DIY i innych. To wszystko po to, by móc aktywnie uczestniczyć w blokadach w Puszczy Karpackiej i innych lasów.

Na tle lasu o cechach naturalnych rozciąga się baner „stare lasy chronią nas, chrońmy stare lasy”.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Michał Łuczak
Fot. agata kubis/ .kolektyw