Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolektyw UMCS dla Palestyny


Lublin

Pogotowie Feministyczne: pilny grant przeznaczony na przygotowanie materiałów na protesty studenckie związane z atakami na Palestynę.

 

O grupie

Sprzeciwiamy się kapitalizmowi i kolonializmowi. Stawiamy opór przeciwko Nakbie – ludobójstwu Palestynek i Palestyńczyków i jego eskalacji w październiku 2023 roku. Praktycznie każda z nas ma doświadczenie bycia w mniejszości, wiemy jak ważna jest solidarność i wsparcie. Zależy nam na pokazaniu, że wschodnia ściana Polski działa.

Kolektyw UMCS dla Palestyny tworzą młode, w większości queerowe i trans/niebinarne osoby studiujące na UMCS-ie w Lublinie. Grupa powstała na fali ogólnopolskiego aktywizmu przeciwko zbrodniom wojennym w Palestynie i obojętności polskich instytucji wobec polityki Izraela. Jako część ogólnopolskiego ruchu protestacyjnego Akademia dla Palestyny kolektyw realizuje wspólne postulaty wobec Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (żądanie upublicznienia przez rektorów uczelni informacjami o współpracy z izraelskimi uczelniami, instytucjami i firmami oraz zerwania tych stosunków). Kolektyw wystosował do rektora UMCS list otwarty.

 

grupa protestujących osób z flagami Palestyny i banerami

 

O działaniu

Wywieramy presję na władzach uczelni, aby jawnie odcięły się i przestały wspierać państwo Izrael. Planujemy działać, dopóki uczelnia nie spełni ich postulatów.

Działania kolektywu skupiają się teraz na informowaniu i widoczności – zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i internetowej. Z grantu Pogotowia Feministycznego grupa przygotuje i wydrukuje materiały (publikacje, plakaty, wlepy), by lepiej docierać z przekazem do osób zainteresowanych wsparciem protestu.

 

Kwota grantu: 3000 zł

fot. Nikodem Friedel