Kolektyw Kobietostan
Wrocław, Krzywaniec
Upełnomocnienie kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym
Kolektyw Kobietostan to nieformalna grupa artystek i działaczek społecznych, realizujących wspólnie inicjatywy dla kobiet, o kobietach i przez kobiety. „Wyrastamy z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.” Kobietostan prowadzi działania artystyczne z różnymi kobietami, między innymi z kobietami cierpiącymi na depresję, więźniarkami czy z kobietami bezdomnymi.
Wyrażanie siebie poprzez terapeutyczny spektakl
W ramach minigrantu Kobietostan wraz z samozwańczą grupą teatralną „Impro” stworzoną przez kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Krzywańcu przygotował spektakl Maria K., który zdobył główną nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. Spektakl inspirowany jest życiem Marii Komornickiej, polskiej poetki i nowatorki przemian społecznych, odtrąconej przez społeczeństwo i napiętnowanej za radykalną odwagę.
W wieku 31 lat Maria Komornicka wrzuciła do pieca wszystkie swoje kobiece suknie i oświadczyła światu, że jest mężczyzną. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast. „Nasza opowieść o Marii nie kończy się obrazem społecznego wykluczenia, a wręcz przeciwnie – obrazem solidarności kobiet wyrażonym w obrazie zbiorowego czarnego protestu. Wierzymy, że solidarność kobiet jest siłą, która współczesną Marię Komornicką uczyniłaby bohaterką, a nie odmieńcem”.
Zakład Karny w Krzywańcu, położony w samym środku lasu, odizolowany od świata zewnętrznego na każdy z możliwych sposobów to drugie największe więzienie kobiece w Polsce. Nie prowadzone są na jego terenie praktycznie żadne działania resocjalizacyjne, a osadzone tam kobiety mają do wyboru pracę w przywięziennej fabryce, uczestnictwo w prowadzonych przez księży różnych wyznań kołach duszpasterskich oraz bezczynność. Z własnej inicjatywy kilkanaście osadzonych powołało do życia grupę teatralną.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Kolektywowi Kobietostan dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2019-2021.
Kwota MiniGrantu: 4 300 zł
Kwota MiniGrantu+: 26400 zł
Zdjęcia: Agata Kubis