Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Grupa Odważnych Dziewczyn z Wałbrzycha


„Boli nas to, jak traktowane są dziewczyny”

Na co dzień chodzą do liceum, działają jako wolontariuszki w Wałbrzychu i spotykają się w trójkę po szkole, bo lubią spędzać ze sobą czas. Rozmawiają o tym, co je cieszy, ale też o tym, co je wkurza. We wniosku o minigrant napisały: „czujemy się nieco zagubione w dzisiejszym świecie. Wiemy, że nasze rówieśniczki też tak czują. Często zostają same z problemami, nie mają nawet gdzie udać się i zapytać – nie wszyscy rodzice i nauczyciele chcą lub potrafią rozmawiać na tematy związane z równością i prawami kobiet. O wielu rzeczach nie wypada mówić. To nas boli i nie zgadzamy się z tym”.

 

 

Rozruszać feministycznie Wałbrzych

Dziewczyny postanowiły reagować na to, co budzi ich niezgodę – potrzebowały jednak wsparcia. „Chcemy działać, ale czasem jest w nas strach i brakuje nam poczucia, że mamy przy sobie kogoś, kto nam w trudniejszej sytuacji pomoże”, mówiły. Marzyły, by takie oparcie stworzyć dla siebie samych – by w ich otoczeniu zawiązała się grupa młodych dziewczyn pomagających sobie różnych trudnych sytuacjach. Oraz by rozruszać aktywistyczno-feministycznie Wałbrzych, bo jak zauważyły, takich działań z prawdziwego zdarzenia brakowało w ich mieście.

Grupa dziewczyn/kobiet w kręgu na drewnianej podłodze

 

Bez Granic dla Dziewczyn

W ramach minigrantu grupa zorganizowała obóz aktywistyczno-integracyjny dla 10 dziewczyn w Mniszkowie. Pojechały też na wizyty studyjne z aktywistkami feministycznymi do Trójmiasta i Warszawy – spotkały się m.in. z Centrum Praw Kobiet, Aborcyjnym Dream Teamem, Kobietami Wędrownymi czy Barbarą Nowacką. Brały wspólnie udział w jesiennych protestach po wyroku TK w sprawie aborcji oraz zaangażowały się w obchody Roku Kobiet w Wałbrzychu. Te doświadczenia zbliżyły je do siebie.

„Udało nam się stworzyć silną grupę 10 dziewczyn, które dzięki udziałowi w projekcie wiele dobrego doświadczyły, wzmocniły siebie i swoją pozycję w życiu codziennym, ale także zostałyśmy zauważone (…). Zaczęły się zgłaszać do nas nowe młode dziewczyny i kobiety, które chciałyby w przyszłości z nami współpracować”, piszą Dziewczyny.

Dwie dziewczyny na progu wiejskiego domu, pies

 

Kwota dotacji: 4 400 zł
Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw