Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Grupa nieformalna Trzykrotność


Warszawa

Ela, Olga i Magda znają się od kilku lat. Każda z nich przeszła własną drogę w działaniach na rzecz grup mniejszościowych, ale zaprzyjaźniły się, prowadząc zajęcia dla dzieci w ośrodku dla cudzoziemców na warszawskim Targówku. To wtedy zauważyły brak oferty dla dorosłych mieszkanek ośrodka (osób w procedurze uchodźczej), dostosowanej do ich potrzeb. „Nieliczne miejskie, inicjatywy kulturalne angażujące uchodźczynie mocno akcentują ten aspekt ich tożsamości, nie dając przestrzeni na wyjście z tej roli, bycie po prostu kobietą” – zauważa Trzykrotność. Dziewczyny wyszły więc z własną propozycją i zorganizowały dwa cykle warsztatów i wyjść dla mieszkanek ośrodka. W ramach minigrantu kontynuowały te działania w nowej odsłonie.

Trzy kobiety przy stole, na który stoją kubki, leżą różne przedmioty. Dwie starsze osoby mają chustę na włosach, młodsza kobieta jest bez chusty.

 

Trzykrotne siostrzeństwo

Skąd pomysł na nazwę grupy? „Od kilku lat działamy we trzy, to nasz trzeci projekt, a wartość tak bardzo niedocenianej, wykonywanej codziennie przez kobiety na całym świecie niepłatnej pracy opiekuńczej stanowi trzykrotność wartości światowego przemysłu technologicznego. (…) Te dane nami wstrząsają i dlatego jeszcze mocniej chcemy działać z kobietami z grup marginalizowanych. Wierzymy w siostrzeństwo, które może stać ponad różnicami kulturowymi, religijnymi czy ekonomicznymi”, podkreślają Ela, Olga i Magda.

 

Wyjścia do kina z koleżankami

Trzykrotność przeprowadziła cykl 9 warsztatów arteterapeutycznych i relaksacyjnych oraz wyjść kulturalnych dla mieszkanek warszawskiego ośrodka dla cudzoziemców. „Zależy nam, żeby wyjścia dawały możliwość wspólnego doświadczania i przeżywania kultury, a także by miały w sobie lekkość towarzyskich wyjść, na które umawiamy się z koleżankami. Ważny jest dla nas ich łączący i wzmacniający wymiar”. Uczestniczki odwiedziły Galerię Zachęta, Park Rzeźby na Bródnie, wybrały się na wycieczkę śladami Anny German po Starówce, zrobiły sobie mini piknik na Skaryszaku.

Kilka kobiet przy drewnianym stole, osoby pokazują sobie coś, trzymają w rękach drobne przedmioty

 

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Grupie Trzykrotność dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w 2021.

 

Kwota MiniGrantu: 4 400 zł
Kwota MiniGrantu+: 8 800 zł

Fot.:  Emilia Oksentowicz/.kolektyw