Grupa Nieformalna Inicjatywa Pomo(rz/ż)e
Debrzno
Grupę tworzy sześć kobiet w różnym wieku: Agnieszka, Sylwia, Monika, Ania, Ewa i Monika. Pochodzą z małych miejscowości, żyją w niewielkich społecznościach, często pomijanych przez działania aktywistyczne. Czują potrzebę mówienia tego, co myślą, nawet jeśli jest to mocno stabuizowany społecznie albo drażliwy temat. Jak same przyznają, chcą dzielić się swoim doświadczeniem oraz zapałem i w ten sposób „odczarować” tematy trudne w swoich niewielkich społecznościach: „Zaczęło się od kawy i rozmów bez końca, podobne problemy przecież łączą (…) Solidarność i siostrzeństwo powodują, że opieramy się na dialogu i wspólnie działamy”.
„Mówimy głośno o tym, o czym się nie mówi”
Chcą wspierać kobiety i osoby szczególnie narażone na dyskryminację i wykluczenie, czyli samodzielne matki, opiekunki osób z niepełnosprawnościami, przetrwanki przemocy ze względu na płeć. Dotychczas zrealizowały wspólnie różne działania, m.in. spotkania z seksuolożką czy kurs samoobrony dla kobiet, spotkania dla kobiet mieszkających na wsi nt. profilaktyki raka piersi i antykoncepcji. Podejmowane przez nie problemy są zazwyczaj tematami tabu, nieuświadomionymi, zamiatanymi pod dywan, bagatelizowanymi, stygmatyzowanymi, a informacje o tym, jak sobie z niemi radzić bywają niedostępne dla dużej grupy kobiet.
Feministyczne spotkania w małych miejscowościach
W ramach minigrantu chcą przeprowadzić cykl spotkań m.in. z seksuolożką, feministką, działaczką społeczną. Spotkania poruszające tematykę praw kobiet odbędą się w sześciu małych miejscowościach na terenie woj. pomorskiego, tj. w Debrznie, Przechlewie, Sulęczynie, Polnicy, Starej Kiszewie, Lipuszu. Wśród tematów spotkań organizatorki wymieniają: feministyczną etykę troski, płeć kulturową – wizerunek kobiet i role społeczne, aborcję, przemoc domową, sensualność (w tym seksualność osób z niepełnosprawnościami), nieodpłatną pracę kobiet. „Dotykając tematów z pozorów oczywistych, chcemy podnieść świadomość społeczną uczestniczek spotkań, podbudować ich pewność siebie i zainteresować tematami związanymi z feminizmem” – deklarują członkinie grupy. Po każdym spotkaniu, w każdej miejscowości goszczącej Inicjatywę Pomo(rze/ż)e, na sali zostaje tablica informacyjna z numerami telefonów infolinii oraz punktów pomocy dla kobiet (np. do Aborcja bez Granic, Centrum Praw Kobiet, Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym). Tablice wieszane są na stałe najczęściej w Ośrodkach Pomocy Społecznej lub w Domach Kultury.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Grupie Nieformalnej Inicjatywie Pomo(rz/ż)e dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w 2022 i 2023 roku.
Kwota MiniGrantu: 4 400zł
Kwota MiniGrantu+: 18 800 zł
Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw