Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Grupa nieformalna Ciotki Klotki


Głuchołazy

Siła emerytek!

Grupę tworzą trzy zaprzyjaźnione emerytki – urzędniczka, nauczycielka i bibliotekarka. Same przyznają, że mają doświadczenie dyskryminacji ze względu na płeć, wiek i stopień sprawności. Chcą działać dla swojej lokalnej społeczności, dla nastolatek, ale chcą również zrobić coś dla siebie i swoich koleżanek. Interesują się kulturą, ale w swojej miejscowości mają do niej ograniczony dostęp: “Wiemy, że kobietom nikt nie da władzy, nie załatwi dostępu do wielu ośrodków kultury (…). Same musimy to dla siebie załatwić, jeszcze z oporami ze strony mężów, partnerów – bo to przecież nie najważniejsze.” Na pomysł wspólnego działania wpadły po przeczytaniu artykułu o Funduszu w “Wysokich Obcasach”.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Ciotki Klotki wiedzą, czego brakuje kobietom 60+ w ich miejscowości. Zdecydowały się działać w dwóch obszarach: zdrowie oraz dostęp do kultury. Ze swoją akcją darmowego badania cytologicznego szyjki macicy dotarły do kobiet ze swojego regionu, którym “trudno się wyrwać np. ze wsi do lekarza, bo nie ma prawie wcale transportu publicznego”. Namówiły również nauczycielki do przeprowadzenia pogadanki z uczennicami nt. szczepień przeciwko wirusowi HPV. A w związku z maksymą „coś dla ciała, coś dla ducha”, zorganizowały wyjazd na koncert do sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Jeszcze na etapie przelewania pomysłu na papier, Ciotki Klotki deklarowały: “Badanie cytologiczne ma uświadomić kobietom jego znaczenie i być może przyczyni się do regularnych kontroli w tym zakresie. Nawet jedno uratowane życie warte jest tych działań, bo straciłyśmy już wiele koleżanek, które zmarły na raka. Pogadanka z dziewczynkami na temat szczepienia przeciwko wirusowi HPV to profilaktyka, która mniej kosztuje niż leczenie, poszerza wiedzę na ten temat. Chciałybyśmy zabrać kobiety do pięknej sali koncertowej, bo takich możliwości w małym 16-tysięcznym miasteczku, gdzie mieszkam, ani na wsi, gdzie mieszka jedna z nas – nie ma!”

 

Kwota dotacji: 4 301,40 zł