Fundacja Grupa Migawki
Kraków
MiniGrant: wzmacniające warsztaty z Głuchą psycholożką dla kobiet i dziewcząt słabosłyszących oraz kulturowo Głuchych.
O grupie
Powstanie i działalność Migawek jest odpowiedzią na realny problem systemowej dyskryminacji i wykluczenia osób z mało zauważanej społeczności Głuchych i ma na celu zwiększyć świadomość oraz uwrażliwić społeczeństwo na problemy tej grupy, a jej samej dać poczucie sprawczości.
Migawki tworzą kobiety Głuche, słabosłyszące oraz słyszące, które łączy znajomość języka migowego (PJM) oraz pragnienie zmiany otaczającej rzeczywistości – na bezpieczną, opartą na równości i solidarności, dostępną na równi dla każdej osoby. Popularyzują PJM i idee dostępności, promują kulturę Głuchych i wspierają oddolną działalność aktywistyczną osób wywodzących się ze społeczności Głuchych. Ich sposób działania przyciąga nie tylko osoby z dysfunkcją słuchu – wokół kolektywu tworzy się społeczność osób z różnymi potrzebami i o różnym stopniu sprawności, które często doświadczają wielopoziomowego wykluczenia – są w niej g/Głuche, słabosłyszące i słyszące mamy, osoby neuroróżnorodne, osoby nieheteronormatywne i niecisnormatywne.
Chcemy dać możliwość kobietom słabosłyszącym i kulturowo Głuchym wzięcia udziału w warsztatach psychologicznych prowadzonych w polskim języku migowym, stworzyć przestrzeń, w której uczestniczki będą mogły czuć się bezpiecznie, dzielić trudnymi doświadczeniami, rozmawiać otwarcie o sytuacjach, w których doświadczyły przemocy i nadużyć, wzajemnie się wspierać. Swobodnie, bez barier, we własnym języku.
O działaniu
Migawki zorganizują prowadzone w polskim języku migowym wzmacniające warsztaty przeznaczone dla grupy kobiet i dziewcząt słabosłyszących oraz kulturowo Głuchych. Warsztaty przygotowane i przeprowadzone zostaną przez zespół fundacji we współpracy z Głuchą psycholożką z doświadczeniem w pracy terapeutycznej z kobietami i młodzieżą. Warsztaty umożliwią uczestniczkom nawiązywanie kontaktów i budowanie sieci wsparcia, co jest bardzo ważne dla ich emancypacji.
Kwota grantu: 5700 zł
fot. Agata Kubis