Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Fundacja Bezpestkowe


Gdynia

Grant Mocy: grant instytucjonalny na realizację misji.

O grupie

Chociażby ze względu na brak miesiączki, bezpestkowe czują się wykluczone z „kobiecych kręgów” i wspólnych doświadczeń. Macica i pochwa, których nie mamy nie definiują tego kim jesteśmy, a poczucie kobiecości ulokowane jest gdzie indziej, niż w narządach płciowych.

Fundacja Bezpestkowe powstała, by wspierać kobiety i osoby z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (zespół MRKH oznacza wrodzony brak lub niepełny rozwój macicy i/lub pochwy). Szacuje się, że w Polsce może być około 4500 bezpestkowych, które mogą (ale nie muszą) określać siebie jako osoby interpłciowe. Osoby bezpestkowe są narażone na traumatyczne doświadczenia związane z badaniami ze względu na nieprzestrzeganie prawa do intymności, brak dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego (dilatory), a także ograniczoną wiedzę lekarzy na temat MRKH, przez co często zostają pozostawione bez żadnej informacji na temat swojego stanu zdrowia.

W naszej grupie samopomocowej jest ok. 350 bezpestkowych. Grupa jest bezpieczną przestrzenią dedykowaną jedynie osobom z zespołem MRKH. Bezpestkowe wymieniają się tam swoimi doświadczeniami, zadają pytania oraz nawiązują przyjaźnie między sobą. Zyskują zrozumienie i wsparcie, które jest dla nich istotne.

 

 

O działaniu

Bezpestkowe oferują wsparcie osobom z zespołem MRKH – począwszy od prowadzenia grupy samopomocowej, po możliwość współfinansowania wizyt lekarskich, psychologicznych, urofizjoterapeutycznych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Oferują również wsparcie interwencyjne osobom i rodzinom, które dopiero otrzymały diagnozę. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń z innymi Bezpestkowymi, udało im się stworzyć listę polecanych gabinetów lekarskich. Ważne są dla nich spotkania dedykowane całej społeczności.

Grupa prowadzi również działania edukacyjne: tworzy broszury i ulotki, prowadzi szkolenia dla studentów kierunków lekarskich, którzy chcą czerpać wiedzę z doświadczeń grupy pacjenckiej, organizuje wykłady na akademiach medycznych i konferencjach.

 

Kwota grantu: 80 000 zł

Fot. Maria Kniaginin-Ciszewska