Feministyczne Stowarzyszenie Ciotki Klotki
Głuchołazy
MiniGrant: Feministyczne Stowarzyszenie Ciotki Klotki zorganizuje i opłaci nowoczesną cytologię LBC z badaniem obecności wirusa HPV dla kobiet z okolic miejscowości Głuchołazy.
O grupie
W związku z wiekiem czujemy się dyskryminowane, nie mamy pełnego dostępu do badań, czyli nie jesteśmy potrzebne społeczeństwu po wypełnieniu ról macierzyńskich i rodzinnych.
Grupę tworzą 4 emerytki, które w związku ze swoim wiekiem, czują się wykluczone ze społeczeństwa, w szczególności w obszarze dostępu do badań. Ciotki Klotki powstały, aby pomagać i aktywizować osoby w wieku emerytalnym oraz przeciwdziałać dyskryminacji osób starszych. Ciotki Klotki organizują także pogadanki na temat szczepień przeciw wirusowi HPV, które od niedawna są dostępne i bezpłatne dla osób nastoletnich w wieku 12 i 13 lat. Grupa działa jako formalne stowarzyszenie od 2021 roku i od tego czasu zrealizowała wiele działań m.in. badania cytologiczne dla kobiet 60+ we współpracy z poradniami K, wyjazdy na koncerty, kursy pływackie i kurs samoobrony WenDo.
Mamy doświadczenia własne i z otoczenia, że standardowe metody nie są w pełni skuteczne, stąd nasz pomysł. Chcemy, żeby kobiety czuły się bezpiecznie po prawidłowo wykonanym badaniu.
O działaniu
Grupa zorganizuje i opłaci nowoczesne badanie cytologiczne tzw. cytologię jednowarstwową LBC z jednoczesnym badaniem w kierunku wykrycia wirusa HPV, z której skorzysta około 15 kobiet. To badanie nie jest refundowane przez NFZ, a z doświadczenia aktywistek wynika, że standardowe metody badania cytologicznego nie diagnozują prawidłowo nawet do 40% osób badanych. Dlatego nawiązały współpracę z laboratorium, które umożliwi przeprowadzenie badań o lepszej skuteczności. Ciotki Klotki chcą, żeby kobiety po cytologii czuły się bezpiecznie i były spokojne na kolejne 5 lat, do następnego badania.
Kwota grantu: 5300 zł
fot. Piotr Nowacki