Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
Polski Język Migowy
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Centrum Praw Kobiet – Oddział w Toruniu


Toruń

Zespół toruńskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet składa się z prawniczek, psychoterapeutek, psycholożki dziecięcej, seksuolożki oraz interwentek kryzysowych. Codziennie odbierają telefon interwencyjny, wspierają osoby doświadczające przemocy w kontaktach z policją i sądem, oferują krótkoterminowe terapie. „Pomagamy kobietom w toksycznych i przemocowych relacjach z partnerami, młodym osobom niebinarnym, które doświadczają przemocy ze strony rodziców i rówieśników, starszym kobietom zaniedbywanym przez dorosłe dzieci, osobom nieheteronormatywnym doświadczającym mobbingu czy studentkom po doświadczeniu przemocy seksualnej”. Oddział działa od 2020 roku – w ciągu zaledwie kilku miesięcy jego wolontariuszki udzieliły 130 indywidualnych konsultacji prawnych i 150 porad psychologicznych.

Czarno białe zdjęcie czterech uśmiechniętych działaczek z kciukiem do góry na tle rynku w Toruniu.„Chcemy obudzić zaufanie w siostrzeństwo i siłę kobiet – przełamać poczucie osamotnienia”

W ramach MiniGrantu toruński oddział CPK zorganizuje zamknięte, trzymiesięczne grupy wsparcia dla kobiet i osób, które mierzą się ze skutkami przemocy: lękami społecznymi, zagubieniem w relacjach z bliskimi, trudnościami w pracy, niską samooceną. „Wiemy, jak ważna jest w takich sytuacjach terapia grupowa, spotkania w przyjaznym, empatycznym środowisku oraz atmosfera akceptacji i podobnych doświadczeń”, mówią członkinie CPK. „Chcemy zniwelować poczucie osamotnienia towarzyszące kobietom poddawanym przemocy i dyskryminowanym osobom niebinarnym. Chcemy obudzić w nich zaufanie w siostrzeństwo i siłę kobiet”.

„Naszym celem jest, żeby uczestniczki odzyskały poczucie sprawczości i niezależności”

Dzięki wsparciu FemFundu CPK zaproponuje uczestniczkom różne formy pracy z ciałem oraz wyjazd do Fundacji Inter Pares, połączony z warsztatami i grzybobraniem. „Naszym celem jest, żeby każda osoba ukończyła zajęcia w poczuciu siły płynącej z własnej kobiecości, potrafiła reagować na przemoc i nie obawiała się sięgania po pomoc. Żeby odzyskała poczucie sprawczości i niezależności”, dodaje grupa.

Spotkanie w otoczeniu zieleni, kobieta wypowiada swoją opinię.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw