Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym


Kraków

MiniGrant: Spotkanie dla kobiet potrzebujących wsparcia i wzajemnych, wspierających relacji po opuszczeniu zgromadzenia zakonnego.

 

O grupie

Naszym celem jest pomoc kobietom, które w strukturach zakonnych doświadczają różnego rodzaju form kryzysu, nadużyć, przemocy oraz tym, które po opuszczeniu instytucji mierzą się z różnymi problemami.

Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym to miejsce dla sióstr zakonnych potrzebujących wsparcia i pierwsza w Polsce organizacja, która walczy z przemocą w strukturach kościelnych, domagając się powstania procedur zgłaszania nadużyć w żeńskich zgromadzeniach zakonnych. Centrum prowadzone jest przez wolontariuszki, którym bliskie są feministyczne idee siostrzeństwa i samopomocy. Niektóre z nich mają za sobą doświadczenie przemocy w żeńskim zgromadzeniu zakonnym lub były jej świadkiniami.

Chcemy trafić do kobiet, które w różny sposób radzą sobie już w życiu poza zakonem, jednak wiele ran i trudnych wspomnień wciąż się za nimi ciągnie. Chcemy im pokazać, że nie są same.

Logo graficzne przedstawienie siostry zakonnej z różowym sercem, pod grafiką napis: Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym

O działaniu

Opuszczenie zgromadzenia zakonnego wiąże się z zagubieniem i ogromną samotnością, a osoby które postanawiają odejść, z reguły zaczynają od zera: nie mają świeckich ubrań, pieniędzy, mieszkania ani pracy. Bardzo często nie mają również wsparcia otoczenia. Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym chce być tym wsparciem. W ramach MiniGrantu grupa zorganizuje weekendowe spotkanie dla kobiet, które opuściły instytucję zgromadzenia zakonnego. Ma być ono okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego wzmocnienia i stać się początkiem tworzenia relacji w duchu prawdziwego siostrzeństwa.

 

Kwota grantu: 5300 zł

Grafika: Monika Bartosik